Siemens SIRIUS 3RW40

Siemens SIRIUS 3RW40

06.09.2023 30

Siemens SIRIUS 3RW40 to innowacyjnie zaprojektowany softstart, który znajduje zastosowanie w aplikacjach realizowanych z użyciem trójfazowych silników indukcyjnych. Urządzenia z tej serii pozwalają na redukcję momentu obrotowego przy rozruchu jednostki, a zarazem umożliwiają zmniejszenie samego prądu rozruchowego. Softstarty z tej linii produktowej można wykorzystać w wielu projektach automatyki, w tym również najbardziej zaawansowanych zadaniach sterowniczych.

Dlaczego warto wybrać softstart Siemens SIRIUS 3RW40?

Siemens SIRIUS 3RW40 jest wyjątkowo wydajnym kontrolerem łagodnego rozruchu, a bogatą ofertę produktów z tej serii posiada nasz sklep internetowy Magsteron. Ich zastosowanie zapewnia skuteczną ochronę mechanicznych części napędów, co ma szczególne znaczenie w momentach spadku i wzrostu obrotów maszyny. Urządzenia te pozwalają też na zabezpieczenie sieci zasilającej przed nieoczekiwanymi zmianami obciążenia ze względu na efektywną redukcję mocy wyjściowej. Z uwagi na solidność ochrony przed przeciążeniami, softstarty z tej rodziny możesz z powodzeniem stosować z silnikami różnego typu. W naszej ofercie znajdziesz również wyłączniki silnikowe różnych marek, a także wiele innych przydatnych komponentów automatyki, m.in. zasilacze, złącza, konwertery, zadajniki czy czujniki.


Wydajna praca układu

Oferowane przez nas modele z tej serii dysponują dwoma tyrystorami. Pierwszy z nich służy do obsługi dodatniej części sinusoidy, natomiast drugi zarządza jej częścią ujemną. Trzecia faza pozostaje niesterowalna, a jej wartość odpowiada całkowitej sumie prądów dwóch pozostałych faz sterowalnych. W zależności od ustalonej wartości początkowej, urządzenie inicjuje wzrost napięcia zasilania jednostki napędowej na podstawie ustawień czasu rozruchu. Sama zmiana prądu silnika do napięcia zasilającego odbywa się w pełni proporcjonalnie, dlatego pierwszy parametr może być bardzo skutecznie zredukowany. Oferowane przez nas softstarty kontrolują napięcie silnika w czasie rozruchu, nadzorując jednocześnie pobierany prąd i generując odpowiedni moment obrotowy. Zależności te występują też w procesie zatrzymywania silnika, ze względu na stopniową redukcję momentu wytwarzanego przez jednostkę i płynne zakończenie pracy. Częstotliwość pozostaje stała, a zarazem zgodna z danymi częstotliwości sieci. Proces ten wygląda inaczej w przypadku kontroli rozruchu i zatrzymania za pomocą standardowych falowników, które również oferujemy w naszym sklepie.

Rozbudowane tryby pracy

W przypadku poprawnego startu silnika, do dostarczania napięcia zasilającego służą zaciski. Ich parametry nie muszą być kontrolowane w czasie pracy, dlatego tyrystory ulegają mostkowaniu i przechodzą w tryb wewnętrznego bypassu. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość ciepła zgromadzonego wskutek strat mocy tyrystora. Redukcji ulega również nagrzewanie się otoczenia, które jest spowodowane pracą silnika. Styki bypassu są dodatkowo zabezpieczone układem gaszenia łuku elektrycznego, co stanowi ochronę na wypadek awarii w wyniku występowania wad sprężyny głównej styku, drgań mechanicznych czy przestojów w dostawie napięcia. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele innych komponentów automatyki Siemens, włącznie z różnymi modelami programowalnych sterowników logicznych PLC, styczników i wyłączników czy zasilaczy.

Jak wygląda specyfikacja softstartu Siemens SIRIUS 3RW40 w wersji 3RW4027-1BB14?

3RW4027-1BB14 to numer katalogowy, pod którym możesz zamówić w sklepie Magsteron softstart z serii Siemens SIRIUS 3RW40. Oferowany produkt wyposażono w wytrzymałą obudowę, której rozmiar odpowiada standardowym gabarytom S0. Urządzenie jest podłączane za pomocą dołączonego zestawu zacisków śrubowych. Do zasilania służy napięcie znamionowe 200-480 V, z kolei napięcie sterujące cewki wynosi 110-230 V. Urządzenie obsługuje moc 15 kW, natomiast wartość jego prądu to 32 A.

Bogaty zakres funkcji

Jedną z funkcji realizowanych przez softstarty z tej rodziny jest sterowanie w wariancie dwufazowym, które przebiega z jednoczesnym równoważeniem polaryzacji. Na wyposażeniu oferowanych kontrolerów znajdują się dwa układy tyrystorów w równoległych fazach L1 i L3. Ostatnia faza nie jest objęta kontrolą, dlatego musi być doprowadzona do jednostki bezpośrednio. Prąd przepływający zależy wówczas od sumy prądów nakładanych przez dwie fazy kontrolowane. Ze względu na równoważoną polaryzację, rozruch silnika odbywa się ze stałym wzrostem prądu, prędkości i momentu. W systemie automatyki przemysłowej z takimi softstartami bardzo dobrze sprawdzają się także inne komponenty marki Siemens, w tym panele operatorskie HMI.

Kompleksowe zastosowanie

Produkty z serii SIRIUS dostępne w naszym sklepie efektywnie sprawdzają się w rozruchu typu gwiazda-trójkąt, a także rozruchu bezpośrednim. Urządzenia te są proste w instalacji i szybkie w konfiguracji, a przy tym posiadają wyjątkowo kompaktowe gabaryty i zajmują niewiele miejsca po instalacji. Oferowane przez nas softstarty są przystosowane do pracy w licznych układach, w tym taśmowych, wentylatorowych, sprężarkowych, rolkowych czy pompowych. Ich wykorzystanie zwiększa płynność rozruchu i zatrzymywania pracy, a zarazem niweluje wiele niepożądanych zmian w parametrach oraz podnosi bezpieczeństwo silników. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszym asortymentem.