Siemens STEP 7. Jak wykorzystać to oprogramowanie?

Siemens STEP 7. Jak wykorzystać to oprogramowanie?

25.06.2021 43

Siemens STEP 7 to uniwersalne narzędzie inżynierskie, przeznaczone do tworzenia aplikacji dla swobodnie programowalnych sterowników SIMATIC. Z jego pomocą można nie tylko kreować projekty, ale również przeprowadzać ich diagnostykę, optymalizację czy serwisowanie. Oprogramowanie to występuje w wersjach Basic oraz Professional, które posiadają zintegrowane narzędzie inżynierskie WinCC Basic. System SIMATIC STEP 7 znaleźć można w ofercie Magsteronu.

Jak wygląda praca w środowisku Siemens STEP 7?

Siemens STEP 7 to standardowe, a zarazem najpopularniejsze środowisko programistyczne do konfiguracji sterowników logicznych działających w systemie SIMATIC. Narzędzie to pozwala na przygotowanie PLC do pracy, a także ustawienie komunikacji sieciowej czy wykonanie oraz przetestowanie programu. W skład oprogramowania wchodzi wiele aplikacji, które odpowiadają za realizację konkretnych zadań dotyczących programowania, obsługi czy diagnostyki. Do ich zarządzania służy nadrzędne narzędzie SIMATIC Manager.

Programowanie sterowników

Proces programowania sterowników SIMATIC w środowisku STEP 7 składa się z kilku etapów. Prace rozpoczynają się od utworzenia nowego projektu, a następnie zdeklarowania konfiguracji sprzętowej i komunikacyjnej. Kolejnym krokiem jest właściwe napisanie i skompilowanie programu, po którym należy go odpowiednio przetestować. W aplikacji SIMATIC Manager okno kreatora nowego projektu otwiera się zaraz po uruchomieniu, dzięki czemu proces wyboru jednostki CPU, używanych bloków, adresu MPI czy języka programowania jest w pełni zautomatyzowany. Struktura aplikacji tworzonych w STEP 7 jest hierarchiczna i opiera się na katalogach, podobnie jak np. system Windows. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa intuicyjność poruszania się po poszczególnych elementach.

Czym charakteryzuje się oprogramowanie Siemens STEP 7 Basic?

Siemens STEP 7 Basic to oprogramowanie opracowane z myślą o łatwości oraz intuicyjności obsługi, przez co polecane jest przede wszystkim do tworzenia podstawowych aplikacji. Efektywność projektowania za pomocą tego narzędzia podnoszą inteligentne edytory i funkcje, takie jak IntelliSense czy drag & drop. Środowisko STEP 7 w wersji Basic pozwala na wygodne dostosowywanie i modyfikowanie funkcjonalności poprzez aktualizacje, co gwarantuje jego kompatybilność z rozwiązaniami tworzonymi i rozwijanymi przez firmę Siemens w przyszłości.

Wspólne środowisko programistyczne

STEP 7 w wersji Basic oferuje użytkownikom intuicyjny zestaw edytorów, które pozwalają na wygodne programowanie sterowników PLC. W połączeniu z narzędziem WinCC zapewniają one również możliwość konfigurowania paneli Basic HMI we wspólnym środowisku projektowym. Takie rozwiązanie jest najlepszym sposobem na integrację poszczególnych urządzeń działających w systemie SIMATIC, a tym samym sprawną realizację zadań automatyki. STEP 7 w tym wariancie to idealna opcja zarówno dla początkujących użytkowników, jak i doświadczonych inżynierów. Narzędzie oferuje dwa tryby wyświetlania. Pierwszy z nich to widok portalu, z uwidocznionymi zadaniami projektu oraz dostępnymi poradami na temat wyboru właściwych edytorów. Drugi tryb to widok projektu, cechujący się organizacją całego projektu w drzewku hierarchicznym. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie intuicyjnego dostępu do poszczególnych parametrów, edytorów i danych, ułatwiając realizację zadań projektowych nowym i zaawansowanym użytkownikom.

Płyta z oprogramowaniem Siemens

Kiedy warto wybrać oprogramowanie Siemens STEP 7 Professional i jakie pakiety zawiera?

Siemens STEP 7 Professional to bardziej rozbudowana wersja oprogramowania, która obejmuje kilka pakietów narzędziowych - SCL, Graph oraz PLCSIM. Wybór tego wariantu stanowi bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ wiąże się z dużymi oszczędnościami w stosunku do inwestycji w pojedyncze pakiety. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość znaczącego skrócenia czasu instalacji całego środowiska programistycznego, a także dostęp do Software Update Service - serwisu aktualizacji oprogramowania STEP 7.

SIMATIC S7-SCL

S7-SCL to pakiet przeznaczony przede wszystkim do programowania zaawansowanych funkcji arytmetycznych i algorytmów, a także zadań dotyczących przetwarzania danych. Rozwiązanie to łączy w sobie alternatywne rozgałęzienia, pętle oraz inne elementy języków wysokiego poziomu, takie jak obsługa liczników czy adresowanie wejść i wyjść. S7-SCL zapewnia wyjątkowo szybki i prosty rozwój programu, a także minimalizuje ryzyko występowania błędów. Narzędzie to charakteryzuje się przejrzystą i czytelną strukturą, gwarantując jednocześnie łatwiejsze testowanie programu za pomocą debuggera i języka wysokiego poziomu. Programy zapisywane są w formie plików tekstowych ASCII, a użytkownik ma do dyspozycji także gotowe szablony - m.in. bloków funkcyjnych, bloków danych, bloków komentarzy, bloków parametrów czy bloków stałych, jak również szablony dla struktur sterowania o właściwej składni.

SIMATIC S7-GRAPH

W skład pakietu narzędziowego Professional wchodzi również SIMATIC S7-GRAPH, czyli edytor do tworzenia programów sterowania sekwencyjnego. Rozwiązanie to pozwala na definiowanie kroków sekwencji, a także warunków ich przejścia lub wykonania. Użytkownik może tworzyć rozbudowane struktury sterowania sekwencyjnego, włącznie z rozgałęzieniami i zapętleniami programowymi. Narzędzie pozwala na prezentowanie programów w sposób graficzny, a także łatwe wstawianie kodu programu w poszczególnych etapach sekwencji. S7-GRAPH umożliwia definiowanie akcji koków oraz kontrolowanie ich wykonania przez tranzycję, z uwzględnieniem warunków monitorowania i blokady dla każdego z nich. Obsługa sekwencyjna znajduje zastosowanie m.in. w procedurze wiercenia. Kroki mogą dotyczyć np. gotowości maszyny, zamknięcia zacisków na materiale, załączenia silnika i pompy chłodzącej czy obniżenia i podniesienia wiertła. 

SIMATIC S7-PLCSIM

SIMATIC S7-PLCSIM do dostępne w pakiecie Professional symulacyjne środowisko testowe, które efektywnie wspiera rozwój tworzonego programu. Obsługuje procesy dotyczące działania sterownika PLC, minimalizując koszty obsługi poprzez zredukowanie czasu uruchomienia. Rozwiązanie to pozwala na szybkie wykrywanie błędów programowych oraz optymalizację kodu, a tym samym usprawnia działanie programu w systemie rzeczywistym. Z pomocą PLCSIM tworzone aplikacje można testować, np. przed wgraniem go do systemu sterowania. Symulacja pracy sterownika znajduje zastosowanie przy okazji realizacji testów funkcjonalnych na programach i blokach użytkownika.

Oprogramowanie Siemens STEP 7 Basic V16 - 6ES7822-0AA06-0YA5 w ofercie Magsteron

Siemens STEP 7 Basic V16 to oprogramowanie dla sterowników SIMATIC, dostępne w sklepie Magsteron pod numerem katalogowym 6ES7822-0AA06-0YA5. Środowisko dostarczane jest na płycie DVD razem z dokumentacją techniczną. Proponujemy oprogramowanie z licencją jednostanowiskową, które efektywnie współpracuje z systemem operacyjnym Windows 7,10 lub nowszym oraz Windows Server 2012 R2/2016/2019 (64 bit). Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.