SIMATIC Modbus/TCP

SIMATIC Modbus/TCP

25.06.2023 97

SIMATIC Modbus/TCP to oprogramowanie wykonawcze do komunikacji między programowalnymi sterownikami logicznymi SIMATIC S7 firmy Siemens, a urządzeniami obsługującymi protokół Modbus/TCP. Za jego pomocą można łatwo rozbudować lub zmodernizować istniejące instalacje w układzie automatyki, a także łączyć ze sobą sterowniki i systemy wielu różnych producentów. Obsługa oprogramowania nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jego konfiguracja odbywa się za pomocą prostego edytora lub kreatora.

Czym się wyróżnia oprogramowanie wykonawcze SIMATIC Modbus/TCP?

SIMATIC Modbus/TCP to oprogramowanie dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron. Aby przeprowadzić za jego pomocą prace inżynieryjne, wystarczy zastosować standardowe narzędzie STEP 7 w środowisku TIA Portal. Sam protokół jest szeroko stosowany na całym świecie, a jego otwarta struktura umożliwia bezproblemową kompatybilność z produktami wielu producentów. Na jego podstawie opracowany został standard Modbus/TCP, który znajduje zastosowanie w nowoczesnych sieciach.

Transmission Control Protocol

Modbus/TCP (Transmission Control Protocol) to standardowy protokół, który wykorzystuje interfejs PROFINET w sterowniku PLC celem komunikacji TCP/IP. Jego zastosowanie nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych modułów komunikacyjnych. Standard ten bazuje na połączeniach OUC (Open User Communication) jako protokół komunikacyjny, który może być skonfigurowany dla kilku połączeń typu klient-serwer ze sterownikami logicznymi czy dostępnymi w naszym sklepie panelami operatorskimi HMI. Do każdego połączenia przypisywany jest unikalny blok danych, a także numer portu.

Możliwości komunikacyjne

Komunikacja ze stacjami oprogramowania może się odbywać za pośrednictwem procesora komunikacyjnego CP bądź też za pomocą zintegrowanego interfejsu PN w jednostce centralnej sterownika SIMATIC S7. PLC firmy Siemens są przystosowane do komunikacji z więcej niż jedną stacją jednocześnie, zależnie od dostępnych zasobów połączeniowych jednostki centralnej CPU. Protokół ten pracuje zgodnie z zasadą klient-serwer. W tym przypadku stacją aktywną jest klient, a stacją pasywną serwer. Wymiana danych w procesie komunikacji między partnerami może się odbywać za pośrednictwem określonych kodów funkcyjnych. Sterownik SIMATIC S7 jest - na etapie transmisji - przystosowany do pracy zarówno jako klient, jak i serwer.

Najważniejsze funkcjonalności

Jeżeli sterownik SIMATIC S7 działa jako klient, po aktywacji zadania ramka danych Modbus jest generowana w oparciu o ustalone bieżące parametry oraz wysyłana do partnera sprzęgającego za pośrednictwem połączenia TCP/IP. Po uzyskaniu odpowiedzi i potwierdzeniu zgodności danych, następuje wykonanie wymaganych czynności - takich jak np. zapis lub odczyt danych. Jeżeli na etapie przetwarzania wystąpią jakiekolwiek błędy, zostaną one wskazane w bloku Modbus. W przypadku zastosowania sterownika S7 jako serwera, blok odczekuje na żądanie klienta. Ramka odebrana od klienta jest weryfikowana i oceniana, po czym następuje generowanie odpowiedzi i wykonanie wymaganych akcji związanych z odczytem lub zapisem danych. W tym przypadku również wszelkie błędy i przetworzone żądania są wskazywane w bloku.

Jakie zastosowanie ma SIMATIC Modbus/TCP w wersjach 2XV9450-1MB02 oraz 2XV9450-1MB11?

SIMATIC Modbus/TCP oferujemy w wersjach o numerach katalogowych 2XV9450-1MB02 oraz 2XV9450-1MB11, które są dostępne do zamówienia w wariancie z pojedynczą licencją na płycie CD. Edycja PN-CPU dedykowana jest systemom S7-300, S7-400, ET 200S oraz WinAC, natomiast RED V2 może być odpowiednia również dla programowalnych sterowników logicznych S7-400 H z redundancją. Dostępne języki programowania to w obu wariantach LAD, FBD, STL, SCL czy CFC. Dokumentacja znajduje się na płycie CD w języku angielskim oraz niemieckim.

Wersja PN-CPU

Do inżynierii służy oprogramowanie STEP 7 w wersji V11 lub V13. Oprogramowanie obsługuje komunikację SIMATIC jako serwer i klient Modbus, a maksymalny rozmiar danych użytkownika na zadanie wynosi 250 bajtów. Lokalne wymagania dla danych sięgają 156 bajtów, natomiast długość FB w pamięci ram sięga maksymalnie 19 kilobajtów. Oprogramowanie obsługuje dane wieloportowe i sprzężenia master lub slave, a także posiada zaimplementowane kody funkcji. Konfiguracja odbywa się za pomocą intuicyjnego kreatora.

Wersja RED V2

W edycji RED V2 inżynieria odbywa się za pośrednictwem STEP 7 V11. Wariant ten obsługuje redundancję, dzięki czemu może służyć do konfiguracji systemów H. Komunikacja SIMATIC może się odbywać w formie serwera i klienta Modbus, a dane użytkownika mogą zajmować maksymalnie 250 bajtów na zadania. Wymagania lokalne dla danych sięgają 302 bajtów, natomiast długość FB w pamięci RAM to maksymalnie 24 kilobajty. Oprogramowanie obsługuje dane wieloportowe zależnie od CP oraz sprzężenia master-slave, a także posiada zintegrowane kody funkcji. Zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem i sprawdzenia jego oferty.