Simatic S7-1200 wsparciem Twojego przedsiębiorstwa

Simatic S7-1200 wsparciem Twojego przedsiębiorstwa

11.11.2019 25670

Simatic S7-1200 to przemysłowy sterownik modułowy, opracowany z myślą o małych i średnich aplikacjach. System ten zapewnia wydajną komunikację z panelami operatorskimi, co przekłada się na szybkość przesyłani danych, prostotę obsługi oraz intuicyjność projektowania. Bogatą ofertę produktów z rodziny S7-1200 posiada sklep Magsteron.


Sterownik Simatic S7-1200. Poznaj funkcje modułów 6ES7212-1AE40-0XB0, 6ES7221-1BH32-0XB0, a także 6ES7222-1BD30-0XB0

S7-1200 posiada modułową budowę, co oznacza, że można w nim wykorzystywać funkcje takich modułów jak m.in. 6ES7212-1AE40-0XB0, 6ES7221-1BH32-0XB0, a także 6ES7222-1BD30-0XB0. Po lewej stronie jednostki centralnej zlokalizowane są moduły komunikacyjne, a po prawnej moduły rozszerzeń analogowych i binarnych wejść oraz wyjść. Na CPU znaleźć można złącze dedykowane instalacji modułu płytki sygnałowej, dostępne w dwóch wykonaniach - jako wejście analogowe oraz jako wejście/wyjście binarne.

Jednostki CPU

Rodzina sterowników S7-1200 jest kompatybilna z różnymi jednostkami centralnymi. Ich dobór odbywać może się w oparciu o rodzaj zasilającego napięcia, bądź też ze względu na typ zintegrowanych wyjść - przekaźnikowych lub tranzystorowych. Biorąc pod uwagę wydajność i zakres możliwości, każda z jednostek centralnych występuje w kilku odmianach sprzętowego wyposażenia. Pod względem parametrów różnią się liczbą podłączanych modułów rozszerzeń, liczbą wejść i wyjść oraz pojemnością pamięci.

Żuraw budowlany

CPU 1212C - 6ES7212-1AE40-0XB0

6ES7212-1AE40-0XB0 to główna jednostka sterownika PLC S7-1200. Dysponuje pamięcią roboczą 30 KB, maksymalną ilością wyjść i wyjść binarnych 82 oraz łączną liczbą 19 wyjść i wejść analogowych. Posiada liczne funkcje zintegrowane, takie jak zegar czasu rzeczywistego czy regulacja pętli z wykorzystaniem FB. Jednostka wyróżnia się szybkimi licznikami. Daje możliwość komunikacji z 16 połączeniami logicznymi. Dysponuje złączem komunikacyjnym Profinet/Ethernet.

Moduły

Maksymalnie ze sterownikiem Simatic S7-1200 pracować może 8 modułów rozszerzeń, 3 moduły komunikacyjne oraz jedna płytka sygnałowa zainstalowana na CPU bezpośrednio. Wszystkie dedykowane jednostki centralne posiadają 2 zintegrowane wejścia analogowe. Sterownik jest również wyposażony w funkcję regulacji, pomiarów, zliczania, ruchu oraz innych zintegrowanych sprzętowo opcji technologicznych. Urządzenie dysponuje złączami komunikacyjnymi Profinet i Ethernet, a także protokołami typu S7, TCP/IP czy ISO on TCP. Jednym z zastosowań złącza komunikacyjnego jest programowanie sterownika. Da się je wykorzystać również do współpracy z panelami HMI lub innymi sterownikami. Poszczególne moduły posiadają takie same wymiary, a ich szerokość niezależnie od liczby kanałów równa jest 45 mm. Daje to możliwość łatwego montażu nawet w przestrzeni dość ograniczonej pod względem miejsca.

Moduł wejść binarnych SM 1221 - 6ES7221-1BH32-0XB0

6ES7221-1BH32-0XB0 to moduł wejść binarnych dla sterownika S7-1200. Posiada 16 wejść 20,4 - 28,8 V. Obsługuje funkcję zmiany polaryzacji wejść oraz izolację elektryczną. Moduł może być łączony w 4 grupy. Długość nieekranowego przewodu wynosi 300 metrów, a ekranowego 500 metrów.

Płytka sygnałowa SB 1222 - 6ES7222-1BD30-0XB0

6ES7222-1BD30-0XB0 to płytka sygnałowa, posiadająca 4 wyjścia o napięciu 24V DC. Dla sygnału "0"zakres wyjść wynosi 0 - 5V, a dla sygnału "1" 15 - 30V. Stopień ochrony płytki to IP20. Produkt posiada niezbędne funkcje diagnostyczne i alarmy.

Funkcjonalności sterownika Simatic S7-1200

Po lewej stronie CPU sterownika znajdują się dwa moduły komunikacyjne, przeznaczone do rozwiązań typu punkt-punkt. Dają one możliwość tworzenia autorskich protokołów komunikacyjnych, za pośrednictwem obsługi trybu portu swobodnego. Pozwalają też na używanie protokołów MODBUS RTU i USS do współpracy z falownikami. Obsługują protokoły ASCII. Funkcjonalności te sprawiają, że sterownik jest kompatybilny z komputerami PC, drukarkami, czytnikami kodów paskowych, napędami czy analogowymi modemami. Za sprawą zintegrowanego oprogramowania STEP7, istnieje też możliwość obsługi serwonapędów i silników krokowych. Stosuje się w tym celu wyjścia impulsowe PTO sterownika, które pozwalają na regulowania częstotliwości w oparciu o zadaną długość impulsu do 100 kHz. Kreator programowy umożliwia tworzenie zadanych profili prędkości w oparciu o charakterystykę przejazdu. W razie zastosowania silników krokowych, istnieje możliwość deklarowania punktów referencyjnych. Sterowanie nie wymaga szczegółowej wiedzy z zakresu techniki napędowej. Łącznie do sterownika S7-1200 da się podłączyć do 16 regulatorów PID. Celem zmierzenia temperatury i regulacji ciśnienia procesów stosuje się regulator z samodzielnie dobieraną jednostką skalującą - stopniach Celsjusza lub barach.

Programowanie sterownika Simatic S7-1200

Programowanie sterowników Simatic S7-1200 odbywa się za pośrednictwem oprogramowania inżynierskiego Simatic STEP7. Narzędzie to posiada odpowiednio podzieloną strukturę okien, pozwalającą na optymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej przy tworzeniu programu. Po stronie lewej znajduje się struktura projektu, gdzie w formie drzewa zlokalizowane są projekty i funkcje dodatkowe - np. szybkiego przełączania do deklaracji połączeń sieciowych, dostępu do karty pamięci, bezpośredniego połączenia ze sterownikiem czy wprowadzenia nowych urządzeń. Po stronie prawej znajduje się natomiast biblioteka dostępnych funkcji programu, obejmująca zakładki z dostępem do kluczowych informacji. Struktura tego typu zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych części projektu.

Biblioteki i dane

Dzięki wsparciu obsługi zmiennych symbolicznych przez edytory, zmiana nazwy w jednej części projektu wiąże się z wprowadzeniem takiej samej zmienny w innych miejscach. Istnieją również inne interesujące funkcje, które usprawniają proces tworzenia aplikacji. Alarmy, bloki, zmienne, kompletne stacje, ekrany oraz inne elementy biblioteczne archiwizowane są w postaci bibliotek. Istnieje możliwość przemieszczania ich w obrębie jednego projektu, a także kopiowania do innych. Takie rozwiązanie znacząco przyspiesza tworzenie aplikacji. Umożliwia też tworzenie własnej biblioteki projektowej, którą następnie wykorzystać można do tworzenia nowych projektów automatyki. Ze struktury bibliotek korzystają także kreatory programowe, czyli wizardy. W graficzny sposób przedstawiają one różne skomplikowane zagadnienia, takie jak projektowanie regulatorów, deklaracja profili prędkości czy kształtowanie ruchu biblioteki. Na platformę S7-1200 przeniesiona została ceniona koncepcja bloków, funkcji i danych znanych z wcześniejszych systemów. Nowe wersje edytorów posiadają liczne udoskonalenia, dzięki czemu sterownik jest niezwykle wydajny.

Nasza oferta

Sterowniki S7-1200 znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu procesach technologicznych. Opracowane zostały z myślą o poprawie wydajności przesyłania danych, a także usprawnieniu samego procesu tworzenia aplikacji poprzez zwiększenie jego intuicyjności. Wiele produktów dedykowanych zastosowaniom opartym na tym systemie znaleźć możesz w Magsteron. Zapraszamy także do zapoznania się z innymi rozwiązaniami automatyki przemysłowej oferowanymi przez nasz sklep.