Sterownik bezpieczeństwa

Sterownik bezpieczeństwa

11.09.2023 59

Sterownik bezpieczeństwa to urządzenie specjalnego przeznaczenia, które zostało opracowane z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony i kontroli różnych procesów technologicznych. Jego zastosowanie znacząco redukuje ryzyko potencjalnych awarii i uszkodzeń, a zarazem sprzyja spełnianiu restrykcyjnych przepisów i wymagań. Urządzenia tego typu pracują poprzez stałe monitorowanie sygnałów sterujących oraz ich interpretację, co ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych usterek.

Jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Sterownik bezpieczeństwa jest wyjątkowo praktycznym urządzeniem, które współpracuje z innymi elementami systemu ochrony. Wiele takich produktów możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron. Komponenty te znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, ze względu na ich wysoką efektywność w ochronie wyposażenia systemowego oraz samego personelu. Urządzenia te współpracują z wieloma innymi elementami automatyki, pozwalając na stworzenie wyjątkowo funkcjonalnego i skutecznego układu bezpieczeństwa. W naszej ofercie znajdziesz, m.in. falowniki, złącza, komputery PC, przekaźniki, zasilacze, konwertery i wiele innych urządzeń od cenionych producentów.


Specyfika pracy i konstrukcja

Sterowniki tego typu bardzo często funkcjonują jako jeden z głównych elementów systemu kontroli i sterowania. Ich głównym zadaniem jest sukcesywne analizowanie stanów poszczególnych urządzeń wejściowych, którymi mogą być chociażby czujniki, monitory, wyłączniki awaryjne czy kurtyny bezpieczeństwa. Sterowniki te biorą istotny udział w realizacji funkcji ochronnych. W zależności od modelu i docelowego zastosowania, ich konstrukcja może znacząco się różnić. Do najczęściej wybieranych należą modele kompaktowe, których niewielkie gabaryty bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku mniej złożonych aplikacji. Projektom rozbudowanym i wymagającym zastosowania różnych funkcji sieciowych czy programistycznych dedykowane są modele dysponujące bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Niektóre urządzenia tego typu posiadają certyfikowane bloki programowania, które ułatwiają obsługę poszczególnych komponentów układu bezpieczeństwa.

Możliwości wykorzystania

Urządzenia tego rodzaju często utożsamiane są ze standardowymi modelami PLC, jednak występują między nimi znaczące różnice pod względem konstrukcji czy architektury. Urządzenia przystosowane do pracy w układach bezpieczeństwa bazują bowiem na strukturze redundantnej, umożliwiającej analizę sygnałów wejściowych i wyjściowych z poziomu dwóch oddzielnych torów. Taka konstrukcja pozwala na utrzymanie wysokiej ochrony w sytuacji, gdy jeden z kanałów przestaje funkcjonować poprawnie lub występuje niepożądana rozbieżność między sygnałami obu kanałów. Urządzenia te wyróżniają się też wzajemnym sposobem monitorowania stanu pracy z udziałem procesorów, który podnosi niezawodność działania maszyn oraz ułatwia im przejście w stan bezpieczny w przypadku awarii. Modele te różnią się od standardowych PLC również bardziej zaawansowanymi funkcjami ochrony przed nieautoryzowanym dostępem czy sposobami generowania raportów. W naszym sklepie oferujemy również te klasyczne sterowniki, np. marki Siemens, Yaskawa lub Mitsubishi.

Dlaczego warto wybrać sterownik bezpieczeństwa G9SP-N20S marki Omron?

G9SP-N20S to oferowany w naszym sklepie samodzielny sterownik bezpieczeństwa marki Omron. Urządzenie to znajduje szerokie zastosowanie w zarządzaniu układami bezpieczeństwa, pozwalając na efektywne wykorzystanie lokalnych wejść i wyjść do monitorowania pracy. Poszczególne I/O mogą być podłączane bezpośrednio, a same funkcje diagnostyczne są dostępne z poziomu Ethernetu lub interfejsu szeregowego. Produkt wyróżnia się intuicyjną diagnostyką i monitorowaniem, a także umożliwia korzystanie z karty pamięci do duplikowania konfiguracji. Do projektowania, weryfikacji, powielania i standaryzowania aplikacji służy dedykowane narzędzie programistyczne. Sterownik jest też zgodny z licznymi normami bezpieczeństwa, a na wyposażeniu posiada łącznie 8 wyjść bezpieczeństwa, 20 wejść bezpieczeństwa oraz 6 wyjść testowych PNP.

Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa

Programy realizowane przez sterowniki tego typu najczęściej zabezpieczone są hasłem. Oprogramowanie odpowiada za generowanie sumy kontrolnej logiki bezpieczeństwa, natomiast wprowadzenie do niej jakiejkolwiek zmiany prowadzi do wygenerowania nowej sumy kontrolnej. Takie rozwiązanie skutecznie zabezpiecza przed niepożądaną modyfikacją programu realizowanego przez urządzenie. Do praktycznych funkcji tych produktów należy możliwość tworzenia raportów związanych z projektami zawierających informacje dotyczące autora, daty utworzenia czy sumy kontrolnej. Dużą zaletą pozostaje opcja uzyskania raportu logiki programu z opisem specyfikacji sprzętowej czy parametrów. Urządzenia te mogę też bez przeszkód komunikować się z innymi komponentami układu sterowania, takimi jak chociażby panele operatorskie HMI. Nawet najprostsze modele korzystają z popularnych protokołów komunikacyjnych, włącznie z PROFIBUS, MODBUS, Ethernet/IP czy EtherCAT. Zachęcamy do śledzenia naszej oferty, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu.