Sterownik S5

Sterownik S5

29.12.2022 60

Sterownik S5 jest jednym z systemów automatyki przemysłowej Siemens. Urządzenia z tej rodziny przez wiele lat z powodzeniem funkcjonowały w przedsiębiorstwach i zakładach, jednak obecnie ich cykl życia został zakończony. W latach 2003-2006 firma zadecydowała o zaprzestaniu produkcji tych sterowników, a w 2020 roku ostatecznie zaniechano też udzielania wsparcia serwisowego i obsługi technicznej. Elementy tego systemu wciąż jednak są obecne w wielu firmach.

Jakie możliwości oferuje sterownik S5 firmy Siemens?

Sterownik Siemens S5 jest już obecnie wycofany z rynku automatyki, ale niektóre jego komponenty pozostają dostępne w sprzedaży. Produkty z tej serii możesz znaleźć również w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron. System S5 został wprowadzony do świata automatyki jeszcze w 1979 roku i był wówczas drugim swobodnie programowalnym urządzeniem w ofercie firmy. Jako jeden z pierwszych sterowników umożliwiał on programowanie przy użyciu schematu drabinkowego LAD, listy instrukcji STL oraz bloków logicznych FBD. Urządzenia z tej serii występowały w różnych wersjach jednostki centralnej, a także w obudowach 90/95U/100U/105/110/115U/135U/155U. Wraz z numerem wzrastał poziom zaawansowania technologicznego CPU oraz cena, za wyjątkiem modelu 101U.

Główne elementy

Podstawowym elementem sterownika z tej serii jest jednostka centralna. W rodzinie urządzeń S5 występowały CPU o różnych parametrach, wpływających na zakres funkcji, pojemność pamięci czy szybkość działania. Niektóre z tych sterowników PLC dysponowały funkcją pracy nadmiarowej, dzięki czemu bardzo dobrze spełniały swoje zadania w konkretnych branżach przemysłu. W serii S5 dostępne były jednostki centralne ze zintegrowanym zasilaczem, a także gniazdem kart rozszerzeń oraz płytką montażową. Na wyposażeniu tych sterowników znajdowała się też komunikacja szeregowa i Ethernet. Opcjonalnie PLC można rozbudować o moduły cyfrowych wejść i wyjść, moduły rozszerzeń do przetwarzania sygnałów analogowych czy karty licznikowe. W rodzinie urządzeń S5 występowały ponadto dodatkowe rozszerzenia interfejsowe, komunikacyjne oraz funkcyjne. W naszym sklepie internetowym znajdziesz również produkty Siemens dedykowane innym sterownikom PLC, takim jak S7-200, S7-1200, S7-400 oraz ET 200S, ET 200SP czy ET 200pro.

Funkcje i możliwości

Zależnie od specyfikacji technicznej jednostki centralnej PLC z serii S5 mogły posiadać różne funkcje i możliwości. Za najbardziej zaawansowane technologicznie uznawane są sterowniki w obudowach 135U oraz 155U. CPU z tej serii korzystały z rozwiązań bazujących na kontrolerze głównym oraz jednostkach rozszerzających, których mogło być nawet kilka, zależnie od konfiguracji. Podstawowy zakres funkcjonalności tych PLC możesz nadal zwiększyć z pomocą dodatkowych modułów. Produkty te mogą się okazać bardzo pomocne w sytuacji, gdy standardowa liczba miejsc podłączeniowych w kontrolerze głównym jest niewystarczająca. Rozszerzenia dla S5 sprawdzają się też w układach wymagających utrzymania wejść i wyjść stosunkowo blisko samego źródła realizowanych procesów. Poza takimi produktami w ofercie naszego sklepu znajdziesz również panele HMI, falowniki, softstarty oraz inne urządzenia marki Siemens.

Jak zmodernizować sterownik S5 firmy Siemens?

Sterownik Siemens S5 jest obecnie spotykany coraz rzadziej, ponieważ jego cykl życia został oficjalnie zakończony przed producenta. Dotyczy to praktycznie każdego produktu z serii, za wyjątkiem niektórych wersji baterii. Z tego powodu obecnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest modernizacja systemu i przejście na nowsze sterowniki, takie jak SIMATIC S7-1200 oraz SIMATIC S7-1500. PLC w tych wersjach zapewniają dostęp do nowoczesnych funkcji programowych na platformie TIA Portal, a przy tym zapewniają kompatybilność z najnowszymi komponentami automatyki firmy Siemens.

Zastosowanie

S5 to jeden z pierwszych PLC konfigurowanych za pomocą dedykowanego narzędzia na komputerze PC. W przypadku tych sterowników jest to środowisko STEP5, pozwalające na szybkie tworzenie projektów oraz dodatkowo testowanie programów roboczych. Platforma ta dysponuje również specjalnymi funkcjonalnościami do tworzenia dokumentacji czy obsługi serwisowej. Możliwości wykorzystania systemu S5 w automatyce są obecnie mocno ograniczone, ale można je do pewnego stopnia poszerzyć poprzez zastosowanie czytników kart, modułów oraz innych akcesoriów dodatkowych. Postęp w dziedzinie przemysłu sprawia jednak, że obecnie większość zakładów dysponujących tym sterownikiem na wyposażeniu decyduje się na wprowadzenie nowocześniejszych wersji.

Przejście na nowy system

Migracje z S5 możesz łatwo przeprowadzić z pomocą edytorów, narzędzi i przewodników udostępnianych przez producenta. Nowoczesne systemy SIMATIC nie odbiegają od wcześniejszego sterownika pod względem designu, ponieważ również bazują na współpracy jednostki CPU z wejściami i wyjściami oraz dodatkowymi rozszerzeniami. S5 nie zapewnia obecnie kompatybilności z nowszymi produktami automatyki, dlatego migracja jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu i do nawiązania kontaktu.