Sterownik Siemens S5

Sterownik Siemens S5

10.06.2022 113

Sterownik Siemens S5 to wycofany obecnie model PLC cenionej marki, dla której nie jest już udzielane wsparcie techniczne producenta. Systemy z tej serii funkcjonowały na rynku bardzo sprawnie ponad 40 lat, przy czym jego produkcję zakończono jeszcze w latach 2003-2006. Firma Siemens długo oferowała części zamienne i serwisowanie elementów z tej rodziny, jednak od 30 września 2020 roku zaprzestała jego obsługi. Sterowniki te wciąż jednak są skutecznie używane, a wiele dedykowanych mu produktów oferuje Magsteron.

Czym charakteryzuje się sterownik Siemens S5?

Sterownik Siemens S5 pojawił się w sprzedaży jeszcze w 1979, jako drugi po SIMATIC S7 swobodnie programowalny sterownik logiczny tego producenta. W momencie premiery umożliwiał programowanie w trzech językach, za pomocą listy instrukcji STL, schematu drabinkowego LAD oraz bloków logicznych FBD. W serii S5 występowało kilka urządzeń o różnych obudowach, takich jak 90 i 95U, 100U i 101U, 105 i 110 oraz 115U, 135U i 155U. Z wyjątkiem modelu 101U, większy numer oznaczał bardziej zaawansowaną specyfikację techniczną oraz wyższą cenę.

Elementy systemu S5

W każdej serii tego swobodnie programowalnego sterownika logicznego dostępnych było kilka procesorów o różnej pamięci, szybkości oraz funkcjach. Niektóre jednostki centralne CPU dysponowały możliwością pracy namiarowej, co zwiększało niezawodność systemu dla konkretnych branż - np. produkcji środków farmaceutycznych. W rodzinie S5 występowały produkty z zasilaczem, a także płytą montażową z dedykowanymi gniazdami na karty dodatkowe. Sterowniki te posiadały zintegrowaną komunikację szeregową oraz Ethernet, moduły przetwarzania sygnałów analogowych, karty dla cyfrowych wejść i wyjść, oraz karty licznikowe. Dostępne były również dodatkowe, wyspecjalizowane moduły funkcyjne oraz interfejsowe dla tej serii PLC firmy Siemens.

Zakład przemysłowy fragment

Funkcjonalność

Za najbardziej funkcjonalne wersje tego modelu uznawane są wersje SIMATIC S5-135U/155U. W takim przypadku kontroler zbudowany jest nie tylko z centralnego PLC, ale też jednej lub kilku jednostek rozszerzających. Ich ilość jest ściśle uzależniona od wybranej konfiguracji. Moduły dodatkowe dla tego systemu znajdują zastosowanie wówczas, gdy ilość miejsc podłączeniowych w kontrolerze centralnym nie jest wystarczająca. Rozszerzenia te sprawdzają się też w sytuacjach, które wymagają umieszczenia wejścia możliwie najbliżej realizowanego procesu.

Możliwości zastosowania

Sterowniki firmy Siemens z tej serii są programowane przede wszystkim na komputerze PC, za pomocą narzędzia automatyki STEP5. Oprogramowanie te przeznaczone jest głównie do tworzenia programów oraz ich testowania, jednak posiada również funkcje dedykowane serwisowaniu oraz dokumentacji. Obecnie możliwości wykorzystania tego sterownika znacząco poszerzają dodatkowe rozwiązania, takie jak czytniki kart czy komunikacja Ethernet. Z uwagi jednak na postępują modernizację procesów automatyki w wielu branżach, przedsiębiorstwa posiadające na wyposażeniu elementy systemu S5 coraz częściej decydują się na przejście do nowszych wersji kontrolera z serii S7.

Czy warto nadal stosować sterownik Siemens S5?

Sterownik Siemens S5 posiada zakończony cykl życia dla wszystkich produktów, a wyjątek stanowią tylko niektóre modele baterii. Z tego względu producent rekomenduje przeprowadzenie migracji z już istniejących systemów tego typu, a tym samym przejście na bardziej nowoczesne sterowniki SIMATIC S7-1200 oraz S7-1500. Ich zastosowanie pozwala na wykorzystanie zaawansowanych modułów rozproszonych wejść i wyjść w ramach stacji ET200SP, a także obsługę funkcjonalnego oprogramowania w środowisku TIA Portal. W realizacji procesu migracji bardzo pomocne są wirtualne narzędzia, a także poradniki i przewodniki dostępne na stronie internetowej firmy Siemens.

Opłacalność

Siemens S5 nie różni się pod względem podstawowego designu od dużo nowocześniejszej serii SIMATIC S7-1500. Oba te systemy bazują na połączeniu jednostki centralnej CPU oraz scentralizowanych wejść i wyjść przy użyciu magistrali tylnej ścianki. Celem połączenia z zakładowymi wejściami i wyjściami, należy zastosować modułowe złącza. W szczegółowych specyfikacjach obu systemów występują jednak pewne różnice, przez co ich bezpośrednie połączenie nie zawsze jest możliwe. Z tego względu w ofercie firmy Siemens dostępne są dedykowane adaptery wejść i wyjść, które na etapie migracji pozwalają na szybkie podłączenie okablowania do nowego systemu w zakładzie.

Zalety i korzyści

Migracja na nowszą serię sterowników logicznych wiąże się z wieloma korzyściami, ze względu na stosunkowo dużą archaiczność systemu SIMATIC S5. Proces przejścia może jednak wiązać się ze sporymi kosztami, uzależnionymi od zakresu wymaganej modernizacji. Konwersję tego typu trzeba też odpowiednio precyzyjnie zaplanować, uwzględniając przy tym wszystkie potrzeby danego zakładu. Migracja nie powinna być przeprowadzana pospiesznie, ze względu na ryzyko wystąpienia niespodziewanej awarii. W razie pytań zachęcamy do kontaktu, a także zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu Magsteron.