SIMATIC S7-1500

SIMATIC S7-1500

29.10.2021 190

SIMATIC S7-1500 to jedna z najpopularniejszych serii sterowników logicznych firmy Siemens. Urządzenia te wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością i szybkością pracy, przez co należą do najchętniej wybieranych PLC w branży automatyki przemysłowej. Sterowniki te posiadają przystępny w obsłudze interfejs, co w połączeniu z krótkim czasem przetwarzania danych zapewnia ogromne możliwości zastosowania. S7-1500 sprawdza się przede wszystkim w aplikacjach na średnim i wysokim poziomie zaawansowania.

Jakie zalety posiada sterownik SIMATIC S7-1500 firmy Siemens?

SIMATIC S7-1500 Siemens to sterownik PLC, który zapewnia wysoką funkcjonalność pracy, łatwą komunikację oraz ogromną elastyczność w zakresie różnych zastosowań. Seria ta została opracowana z myślą o utrzymaniu przyjaznej obsługi przy jednoczesnym zaawansowaniu technologicznym, dzięki czemu poszczególne modele efektywnie realizują operacje związane z przetwarzaniem sygnałów oraz sterowaniem ruchem. Jednostki CPU tego sterownika wyposażone zostały w wiele zintegrowanych funkcji, przez co są gotowe do pracy praktycznie zaraz po uruchomieniu. Do ich programowania służy narzędzie TIA Portal.

Sprawna instalacja i modernizacja

Sterowniki S7-1500 są szybkie w montażu, co wynika z zastosowania uniwersalnych i standardowych złączy. Moduły da się łatwo pozycjonować dzięki sprawnej modyfikacji pozycji zamykania klapek, nawet w przypadku stosowania przewodów o większej grubości. Listwa przyłączeniowa może być zamontowana w pozycji, która umożliwia podłączanie okablowania na samym module. Prostota montażu i konfiguracji przekaźników, włączników oraz innych elementów wynika z obecności wbudowanych mostków potencjałowych. W celu zniwelowania zakłóceń oraz usprawnienia odbioru informacji w sterowniku zintegrowane zostały funkcje ekranowania i izolacji sygnałów analogowych. Sterownik jest przy tym łatwy w modernizacji, ponieważ dodatkowe podzespoły da się zamontować przy użyciu zacisków wtykowych i bez konieczności stosowania narzędzi.

Zaawansowana diagnostyka

Sterowniki S7-1500 dysponują kompletnym systemem diagnostycznym, bazującym na odpowiedniej sygnalizacji. Komunikaty dotyczące błędów mogą być wyświetlane na ekranie jednostki, a także serwerze WWW, panelu sterowniczym lub oprogramowaniu. CPU pozwala na generowanie raportów jednym kliknięciem, bez wykonywania żadnych operacji programistycznych. Wszystkie funkcje diagnostyczne są zintegrowane dla oprogramowania i sprzętu, co ułatwia konfigurację i raportowanie. Jednostki centralne S7-1500 posiadają też przydatną funkcję Trace, która pozwala na precyzyjną diagnostykę aplikacji ruchu i programów użytkownika. Jej działanie opiera się na identyfikacji kanałów awaryjnych, a także optymalizacji pracy napędu. W ten sposób urządzenie realizuje wyłącznie poprawne operacje serwisowe, co zwiększa niezawodność systemu automatyki.

Jak wygląda programowanie sterownika SIMATIC S7-1500 w TIA Portal?

SIMATIC S7-1500 jest programowany przy użyciu narzędzia TIA Portal, czyli Totally Integrated Automation. Narzędzie to posiada wiele przydatnych funkcji, pozwalających na projektowanie złożonych programów użytkownika oraz ich szybkie uruchamianie. Środowisko w wersji dedykowanej sterownikowi S7-1500 dysponuje zaawansowanymi symulatorami, a także optymalizatorami zużycia energii. TIA Portal to oprogramowanie bardzo elastyczne, pozwalające również na tworzenie cyfrowych kopii oraz obsługę pracy wirtualnej. Za pomocą tego narzędzia można też integrować różne funkcje i korzystać z rozwiązań w chmurze. System ten pozwala na programowanie praktycznie wszystkich funkcji CPU, w tym również jednostek kompaktowych.

Konstrukcja

Środowisko TIA Portal

Jednym z najważniejszych elementów systemu TIA Portal jest STEP7, czyli narzędzie do pozyskiwania i udostępniania danych różnych rozwiązań inżynierskich zintegrowanych lub planowanych do wdrożenia w tym środowisku. Dotyczy to obsługi m.in. paneli HMI, sterowania wieloosiowego Simotion, SCADA czy systemów sterowań numerycznych Sinumerik. Programowanie jest w pełni symboliczne, dzięki czemu zapewnia wysoką przejrzystość dostępu do informacji i optymalizuje proces zarządzania danymi masowymi. Na uwagę zasługuje też wydajność kompilatora, która zapewnia krótsze czasy cykli pracy poszczególnych programów. Wsparcie dla 65-bitowych typów danych w dowolnym języku, zgodnym z normą IEC, podnosi precyzję pracy, a jednolita baza danych dla urządzeń zadeklarowanych w projekcie gwarantuje spójność wgrywanego programu. Funkcja Calculate box w języku LAD pozwala na uproszczenie skomplikowanych operacji matematycznych.

Funkcje programowe TIA Portal

TIA Portal nie tylko zapewnia optymalne wsparcie projektowe, ale też gwarantuje dostęp do wielu praktycznych funkcji programowych. Użytkownik może zapisywać chwilowe wartości w blokach DB, w tym również jako wartości inicjalizujące. Na szczególną uwagę zasługują funkcje reconnect oraz rewire, dzięki którym projektant jest w stanie szybko zmieniać nazwy zmiennych oraz przypisywać je z PLC do panelu operatorskiego. Przydatnym rozwiązaniem jest adresowanie indeksowe dla symbolicznych zmiennych sterownika S7-1500, a także automatyczne generowanie systemowych alarmów dla systemów wizualizacji HMI. TIA Portal pozwala na zintegrowanie wielu dostępnych urządzeń w jednym projekcie, włącznie z panelami operatorskimi, różnymi sterownikami SIMATIC, systemami SCADA WinCC oraz wyposażeniem napędowym. Odbywa się to zarówno na podstawie gotowych konfiguracji w STEP7, jak i w oparciu o dodatkowe narzędzie inżynierskie zainstalowane w środowisku.

Jakie zabezpieczenia posiada sterownik SIMATIC S7-1500 PLC firmy Siemens?

SIMATIC S7-1500 PLC firmy Siemens to sterownik, który został wyposażony w szereg zintegrowanych zabezpieczeń. Obejmują one zarówno kwestie związane z autoryzacją dostępu, jak i komunikacją czy samymi blokami. Urządzenia z tej serii bazują na autorskim systemie, który umożliwia przeprowadzanie w pełni bezpiecznych operacji przy utrzymaniu jednolitego standardu obsługi i projektowania. Konfiguracja sterownika zabezpieczana jest przed nieautoryzowaną modyfikacją za pomocą poziomów autoryzacji, które można przypisać różnym grupom użytkowników. Bloki powiązane są natomiast z numerem seryjnym karty pamięci, co zmniejsza ryzyko uruchomienia programu przez nieodpowiedniego operatora. Urządzenia dodatkowo posiadają zabezpieczenia algorytmów przed kopiowaniem.

Funkcja Safety Integrated

Do najbardziej efektywnych zabezpieczeń sterownika S7-1500 należy funkcja Safety Integrated. PLC komunikuje się poprzez sieci PROFINET I PROFINET z urządzeniami PROFIsafe, natomiast aplikacje standardowe oraz Fail-Safe realizowane są przez platformę projektową. Funkcja ta działa automatycznie, co pozwala na zachowanie spójności danych poprzez synchronizację elementów programu na każdym etapie jego pracy. SIMATIC Safety Integrated zwiększa bezpieczeństwo projektowania aplikacji, a także skraca czas niezbędny do ich realizacji. Zapraszamy do sprawdzenia oferty Magsteronu, gdzie możesz znaleźć różne modele sterowników.