Sterowniki czasowe

Sterowniki czasowe

17.03.2023 67

Sterowniki czasowe to urządzenia dedykowane układom automatyki przemysłowej. Ich zadaniem jest sterowanie procesami technologicznymi, które wymają czasowego, naprzemiennego lub cyklicznego załączania odbiorników z wymuszaniem przerw między kolejnymi załączeniami. Sterowniki takie mogą różnić się pod względem zakresu i sposobu pracy, a głównym celem ich stosowania jest oszczędność czasu, ograniczenie napraw maszyn i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Do czego służą sterowniki czasowe?

Sterowniki czasowe nazywane są również programatorami przemysłowymi. Wiele takich urządzeń możesz znaleźć w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron. Sterowniki takie pozwalają na bardzo precyzyjne zaplanowanie pracy maszyn, co chroni przed ich awariami oraz nierzadko kosztownymi przestojami. Programatory przemysłowe są urządzeniami elektronicznymi, które zależnie od modelu pozwalają na sterowanie jednym lub nawet kilkoma różnymi odbiornikami.

Zasada działania

Sterowniki takie realizują pracę w oparciu o program, który określa czasy i cykle. W ten sposób przeprowadzają sekwencję złożoną z następujących po sobie załączeń styków. Po dostarczeniu zasilania programator automatycznie przystępuje do wykonania programu. Pierwszy styk ulega przełączeniu na określoną pozycję, a po ustalonym czasie powraca do wcześniejszego położenia. Po nim następuje przełączanie kolejnych styków, aż do rozpoczęcia cyklu programu od początku. Proces ten odbywa się zgodnie z określoną liczbą powtórzeń bądź też w pętli. Zanik napięcia zasilania zatrzyma realizowany program, a po ponownym dostarczeniu zasilania rozpocznie się ponowna realizacja programu z ustaloną liczbą cykli i powtórzeń.

Zastosowanie

Programatory tego typu przeznaczone są do przełączania odbiorników w sposób czasowy, a także cykliczny lub naprzemienny. Takie zastosowanie sprawdza się wówczas, gdy kolejne załączenia trzeba koniecznie rozdzielić odpowiednimi przerwami. W ten sposób można zwiększyć kontrolę nad realizowanymi procesami technologicznymi, a także obniżyć zużycie prądu przez eksploatowane maszyny. Oferowane przez nas sterowniki tego typu dysponują zaawansowanymi układami elektronicznymi, które zapewniają większą precyzję nastaw i wydajniejszą pracę od modeli mechanicznych. Programatory przemysłowe mogą pracować z różnymi maszynami wymagającymi włączenia i wyłączenia o ustalonych porach, a także zgodnie ze wskazanymi cyklami. Niektóre z nich mogą jednocześnie zarządzać pracą wielu odbiorników. Wiele takich urządzeń posiada też funkcję autostartu.

Sposób montażu

Takie sterowniki mogą być montowane na różne sposoby. Najprostszy programator da się zasilać zwykłym gniazdkiem elektrycznym poprzez podłączenie go do kontaktu. Modele bardziej zaawansowane i dedykowane zastosowaniom przemysłowym są zwykle montowane na szynie DIN w szafie, a podłączanie obwodów odbywa się najczęściej przy użyciu zacisków kablowych. Niektóre programatory są też przystosowane do montażu w puszce, co sprawdza się w przypadku konieczności zamocowania ich na stałe. W naszym sklepie oferujemy również różne przekaźniki dedykowane systemom automatyki przemysłowej.

Jaki sterownik czasowy wybrać?

Sterowniki czasowe warto dobierać pod kątem ich maksymalnej mocy obciążenia. Parametr ten określa, jakie urządzenia mogą być podłączone do danego programatora. Jeżeli wybrany model ma być eksploatowany w trudnym środowisku przemysłowym, powinien posiadać wysoki stopień ochrony IP. Kluczowe znaczenie ma bowiem wytrzymałość obudowy, która w takich zastosowaniach musi cechować się odpowiednim poziomem pyłoszczelności oraz wodoszczelności.

Obsługa i konfiguracja

Urządzenia tego typu są konfigurowane za pomocą cyfrowego wyświetlacza oraz przycisków. Duże znaczenia ma przy tym poziom wygody, który powinien pozwalać na bezproblemowe kontrolowanie pracy całego układu. Programatory czasowe różnią się między sobą również zakresem pracy. Większość sterowników tego typu pozwala na ustawienie parametrów w interwale dniowym, jednak niektóre posiadają też funkcję programowania tygodniowego, miesięcznego czy nawet rocznego. W każdym przypadku możesz indywidualnie określić czasy przełączania. Jeżeli programator posiada zabezpieczenie w postaci wbudowanej baterii, jego praca może być podtrzymywana nawet po utracie zasilania.

Dodatkowe funkcjonalności

Sterowniki tego typu mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności, których rodzaj zależy głównie od docelowego przeznaczenia. Do szczególnie przydatnych rozwiązań należy pomiar temperatury otoczenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku sterowania systemem ogrzewania. Urządzenia takie mogą też posiadać funkcję kontroli wentylacji, aby utrzymać odpowiednie warunki środowiskowe. Obecnie wiele programatorów przemysłowych pozwala na obsługę zdalną, co ma znaczenie w przypadku stosowania w miejscach trudno dostępnych. W takim przypadku zarządzanie funkcjami sterownika odbywa się najczęściej za pomocą pilota lub aplikacji. Zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem i śledzenia naszej oferty.