Sterowniki PLC Siemens

Sterowniki PLC Siemens

09.06.2021 182

Sterowniki PLC Siemens to urządzenia w postaci swobodnie programowalnych układów sterownia przemysłowego. Ich zastosowanie okazuje się bardzo pomocne zarówno w przypadku prostych, jak i wymagających aplikacji. Urządzenia te pozwalają na sterowanie napędami i wizualizację danych, a także realizację funkcji związanych z pozycjonowaniem, zarządzaniem, regulacją, zliczaniem czy transmisją danych. W ofercie firmy Siemens znaleźć można wiele sterowników w systemie SIMATC, które dostępne są w sklepie Magsteron.

Czym charakteryzują się sterowniki PLC Siemens?

Sterowniki PLC Siemens występują w wielu odsłonach i seriach, co pozwala na wybór optymalnego rozwiązania dla różnorodnych aplikacji. W przypadku systemu SIMATIC, programy użytkownika mogą być budowane w jednolity sposób. Takie rozwiązanie pozwala na ich łatwe przenoszenie między poszczególnymi sterownikami, niezależnie od ich wydajności. PLC oferowane przez markę Siemens znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych, a modułową konstrukcję jednostki centralnej da się rozszerzyć o dodatkowe moduły technologiczne, komunikacyjne oraz wejść i wyjść.

Zalety

Sterowniki oferowane przez Magsteron są wygodne w programowaniu. Urządzenia te dysponują wieloma zintegrowanymi funkcjami technologicznymi, przeznaczonymi m.in. do szybkiego liczenia, ważenia, regulacji czy identyfikacji. Na uwagę zasługuję rozbudowana komunikacja, zapewniana przez wbudowane interfejsy PROFINET, MODBUS TCP-IP czy procesory PROFIBUS. Do zalet oferowanych przez nas PLC firmy Siemens należą też rozbudowane opcje zabezpieczania danych, takie jak ochrona przed kopiowaniem czy ochrona dostępu. Przeprowadzanie działań diagnostycznych jest wyjątkowo łatwe i szybkie, za sprawą odpowiednich komunikatów w środowisku TIA Portal, panelach HMI, wbudowanym Web serwerze czy aplikacji SIMATIC.

Firma przemysłowa

Czym jest sterownik PLC Siemens S7-200?

Sterownik PLC Siemens S7-200 to urządzenie przeznaczone do automatyzacji urządzeń i maszyn, pozwalające na tworzenie zdecentralizowanych układów sterowania dla niedużych obiektów. Jego cechą charakterystyczną jest modułowa budowa, dzięki której może być łatwo dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Firma Siemens zaprzestała rozwoju S7-200 wraz z wypuszczeniem na rynek sterownika S7-1200. System ten wciąż dostępny jest w sprzedaży, jednak producent zachęca użytkowników do migracji do nowszej wersji.

Specyfikacja S7-200

W zależności od jednostki centralnej, PLC S7-200 może posiadać różną ilość zintegrowanych wyjść oraz wejść binarnych. W wariancie zasilanym z sieci 250 V znajduje się wbudowany zasilacz do CPU, natomiast wersja zasilana napięciem 24 V DC wymaga dokupienia zasilacza PS220 V AC/24V DC. Jednostkę centralną sterownika montuje się razem z zasilaczem na szynie 35 mm szynie DIN. CPU da się wzbogacić o dodatkowe moduły rozszerzeń, w zależności od wersji do kilku wejść i wyjść binarnych oraz analogowych, procesorów komunikacyjnych, moduły modemu czy moduły pozycjonowania. Sterowniki programowalne z rodziny S7-200 wciąż mają bardzo bogate zastosowanie, m.in. na liniach produkcyjnych, w maszynach montażowych, maszynach CNC czy obrabiarkach.

Dlaczego warto wybrać sterownik PLC Siemens S7-1200?

Sterownik PLC Siemens S7-1200 to model, który zastąpił popularny wcześniej wariant S7-200. Konstrukcja tego urządzenia opracowana została z myślą o zapewnieniu optymalnej komunikacji z panelami operatorskimi HMI, dzięki czemu zapewnia wygodne przesyłanie danych oraz wyjątkowo intuicyjne projektowanie aplikacji. Do jego zalet należy rozbudowana diagnostyka systemowa, pozwalająca na znaczące podniesienie wydajności pracy. Sterownik S7-1200 doskonale sprawdza się zarówno w niewymagających, jak i mocno zaawansowanych aplikacjach.

Funkcje S7-1200

W rodzinie S7-1200 występują jednostki o różnej wydajności, włącznie z dwoma wariantami fail-safe. W zależności od potrzeb, sterownik można maksymalnie rozszerzyć o 3 moduły komunikacyjne CM oraz 8 modułów sygnałowych SM za pomocą płytki sygnałowej. Modele z tej serii dysponują wieloma wbudowanymi funkcjami technologicznymi, włącznie z obsługą analogowych wejść i wyjść, szybkimi licznikami o częstotliwości do 1 MHz, regulacją PID czy sterowaniem napędami. Ich obecność niweluje konieczność stosowania specjalnych akcesoriów, co ogranicza wymogi w kwestii przestrzeni montażowej oraz minimalizuje koszty. Sterowniki S7-1200 obsługują technologię TRACE, która pozwala na cykliczny zapis do nawet 16 zmiennych. Urządzenia mogą sterować napędami poprzez sygnały ciągłe, a także obsługiwać procesy aktywnego chłodzenia i grzania. Za sprawą funkcji auto-strojenia, wbudowane regulatory same dobierają optymalne parametry regulacyjne.

Czym wyróżnia się sterownik PLC Siemens LOGO! I jak przebiega programowanie?

Sterownik PLC Siemens LOGO! to nowoczesne urządzenie, pozwalające na wygodne sterowanie systemami grzewczymi, klimatyzacją czy oświetleniem. W przemyśle model ten znajduje zastosowanie także w procesie automatyzacji maszyn oraz budowie układów sterowania. Urządzenia z najnowszej serii LOGO! 8 znacząco minimalizują koszty wykonania połączeń elektrycznych, w zestawieniu z klasycznymi elementami sterowania na bazie styczników i przekaźników. Sterowniki te przystosowane są do obsługi zarówno poprzez użycie przycisków na obudowie, jak w oparciu o oprogramowanie LOGO! Soft Comfort. 

Parametry sterowników LOGO!

Sterowniki logiczne LOGO! najnowszej generacji posiadają jednostki o zwartej obudowie, wyposażonej w port RJ45. Urządzenia dysponują intuicyjnym wyświetlaczem, wbudowanym serwerem www, siedmioma modułami wejść i wejść cyfrowych oraz trzema analogowymi. Do sterownika można też podłączyć maksymalnie do 20 wyjść cyfrowych i do 8 analogowych. Do programowania urządzeń służy wygodne w obsłudze środowisko LOGO! Soft Comfort, opracowane na bazie rozwiązań znanych z oprogramowania TIA Portal dla PLC z rodziny Siemens SIMATIC S7. Użytkownik ma do wyboru dwa różne tryby programowania - drabinkowy LAD oraz blokowy FBD. Podczas pracy skorzystać można z aż 43 funkcji o różnych zastosowaniach. Ze względu na minimalne okablowanie, PLC LOGO! są proste w instalacji. Sterowniki te są również ekonomicznie i szybko realizują zadania automatyki w różnych sektorach, umożliwiając m.in. sterowanie i nadzór nad wieloma elementami systemu.

Jak odbywa się programowanie?

Sterowniki PLC Siemens programowane są w wygodny i prosty sposób. Ze względu na nowoczesną budowę platform TIA Portal i LOGO! Soft Comfort, użytkownik ma do dyspozycji wiele przydatnych funkcji programistycznych. Systemy te pozwalają na integrację różnych komponentów automatyki przemysłowej, znacząco ułatwiając realizację kompleksowych koncepcji w zakładach produkcyjnych. Oprogramowanie dedykowane sterownikom Siemens posiada wiele zintegrowanych narzędzi odpowiadających za bezpieczeństwo, zarządzanie energią czy obsługę bibliotek i baz danych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie znaleźć można wiele modeli PLC oraz środowisk przeznaczonych do ich programowania.