Stycznik modułowy

Stycznik modułowy

19.03.2023 64

Stycznik modułowy jest specjalnym łącznikiem elektromagnetycznym przeznaczonym do bezpiecznego sterowania urządzeniami o dużej mocy w sieciach jednofazowych i trójfazowych. Do jego najważniejszych elementów należą styki robocze, a także cewka i elektromagnes. Styczniki tego typu znajdują zastosowanie w wielu układach kontrolnych, ze szczególnym wskazaniem na systemy automatyki przemysłowej.

Do czego służy stycznik modułowy?

Stycznik modułowy może otwierać i zamykać obwody elektryczne zarówno w warunkach normalnej pracy, jak i przy występowaniu przeciążeń. Ofertę takich łączników elektromagnetycznych posiada nasz sklep internetowy Magsteron, gdzie znajdziesz też m.in. różnego rodzaju przekaźniki. Celem stosowania takich styczników jest zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności pracy instalacji elektrycznych, a także przedłużenie ich żywotności oraz obniżenie ryzyka awarii. Urządzenia te cechują się niewielkimi rozmiarami i zużywają niewiele mocy, wykazując przy tym sporą odporność na wysoką częstotliwość łączeń. Styczniki są produkowane z wysokojakościowych materiałów oraz posiadają stabilną konstrukcję.

Budowa i konstrukcja

Istotnym elementem stycznika jest cewka elektromagnesu, która występuje w formie magnetycznego obwodu rdzenia z uzwojeniem i zworą. Do jej produkcji służą wysokiej jakości materiały ferromagnetyczne. Cewka zawsze ma określoną liczbę zwojów, a także konkretną rezystancję i indukcyjność. Do ważnych elementów łącznika należy również zestaw styków prądowych, który może mieć różną liczbę połączeń oraz ich układ. Najczęściej są one osadzone na sprężynach powrotnych. Stycznik posiada również obudowę, która musi być odpowiednio trwała i wytrzymała. Wyróżnić można też zaciski i styki pomocnicze.

Zasady działania i zastosowanie

Praca stycznika tego typu polega na otwieraniu i zamykaniu obwodu, co odbywa się za pośrednictwem wbudowanego elektromagnesu. W momencie zadziałania na cewkę napięciem o konkretnej wartości, styki ulegają zamknięciu. W ten sposób następuje zamknięcie obwodu, a w rezultacie załączenie prądu. Jeżeli natomiast napięcie na cewce spada i styki powracają do swojej wyjściowej pozycji oraz otwierają się, dochodzi do zamknięcia obwodu oraz odłączenia prądu. Styczniki elektromagnetyczne możesz wykorzystywać w wielu zastosowaniach. Łączniki te doskonale sprawdzają się w układach zasilania silników elektrycznych, a także układach wentylacyjnych, oświetleniowych czy grzewczych. Urządzenia te stosuje się przede wszystkim przy obwodach silnikowych oraz do łączenia silnoprądowych układów elektrycznych. Z powodzeniem nadają się też do załączania pomp, grzałek, syren czy lamp.

Najpopularniejsze rodzaje

Styczniki tego typu klasyfikowane są głównie ze względu na liczbę styków, a tym samym poziom natężenia prądu niezbędnego do zamknięcia obwodu. Pod tym względem wyróżnić można modele w obudowie jednomodułowej o szerokości modułu 17,5 mm, czyli 1-polowe i 2-polowe. Takie styczniki pozwalają na załączanie obwodów prądowych o obciążeniu 20 A, co z powodzeniem wystarcza do sterowania oświetleniem. Łączniki dwumodułowe są 4-polowe i mają szerokość modułu 35 mm, a ich obciążenie znamionowe sięga zwykle 25 A. Urządzenia te dedykowane są instalacjom grzewczym, a także obciążeniom rezystancyjnym, nieindukcyjnym oraz niskoindukcyjnym. Wyróżnić można również styczniki trzymodułowe 2-polowe i 4-polowe o szerokości modułu 52,5 mm. Z ich pomocą da się załączać bardzo duże ilości lamp sodowych i lamp wyładowczych, a także obciążeń indukcyjnych w zakresie nawet 40-63 A. Istnieją ponadto modele w obudowie sześciomodułowej, których szerokość modułu wynosi 105 mm. Za ich pośrednictwem możesz załączać bardzo wysokie obciążenia indukcyjne sięgające aż 100 A.

Jak podłączyć stycznik modułowy?

Stycznik modułowy jest podłączany w taki sam sposób, jak inne komponenty sprzętu modułowego. Jego montaż odbywa się na szynie. Do łącznika należy podłączyć obwód, a do styków pomocniczych ewentualnie także elementy dodatkowe. Poprawność pracy stycznika można ocenić, działając na niego określonym napięciem. Urządzenia dostępne w naszym sklepie bardzo dobrze znoszą przeciążenia powstałe w trakcie załączania i rozłączania obwodów elektrycznych.

Możliwości i funkcje

Styczniki często mylone są z przekaźnikami, jednak działają one na nieco innych zasadach. W obu przypadkach urządzenia służą do załączania i wyłączania obwodów elektrycznych, jednak znacząco różnią się funkcjonalnościami oraz zastosowaniem. Przekaźniki służą głównie do załączania obwodów niskoprądowych w układach elektronicznych, podczas gdy styczniki mogą załączać i wyłączać obwody elektryczne wielkoprądowe. Z tego względu z powodzeniem działają z silnikami elektrycznymi, odbiornikami indukcyjnymi czy oświetleniem wyładowczym. Zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu Magsteron w tej kategorii, a także do kontaktu z naszym sklepem.