Stycznik Siemens 24 V

Stycznik Siemens 24 V

17.10.2021 159

Stycznik Siemens 24 V to urządzenie przeznaczone do załączania, przewodzenia oraz wyłączania prądu w różnych warunkach pracy obwodu - zarówno neutralnych, jak i tych obarczonych dużymi przeciążeniami. Komponenty tego producenta to w większości wysokiej klasy elektryczny łączniki mechanizmowe, ze szczególnym wskazaniem na modele z serii SIRIUS działające pod napięciem 24 V. Styczniki te znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron.

Jak zbudowany jest stycznik Siemens 24 V?

Stycznik Siemens 24 V znajduje bardzo szerokie zastosowanie w technice łączeniowej. Urządzenia te są niezawodne i trwałe, dzięki czemu usprawniają działanie całych instalacji. Ich zaletą jest niska waga oraz niewielkie wymiary, pozwalające na wykorzystanie w wielu obszarach użytkowych. Styczniki te posiadają specjalną podstawę izolacyjną, nieruchomy rdzeń oraz cewkę, a także zworę ruchomą elektromagnesu ze stykami ruchomymi, nieruchomymi, zwiernymi i nierozwiernymi w torach prądowych. Urządzenia dysponują też sprężynami do docisku styków oraz komorami gaszeniowymi łuku elektrycznego.

Konstrukcja

Styczniki firmy Siemens występują w różnych wielkościach, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są bardzo elastyczne. W przypadku serii SIRIUS elementy są do siebie dopasowane i mogą być ustawiane modułowo w dowolnej kolejności. Styczniki te posiadają proste okablowanie, co znacząco usprawnia montaż i przyspiesza uruchamianie. Producent zadbał o dostępność modeli 24 V w wersji z zaciskami sprężynowymi, oczkowymi lub śrubowymi. Komponenty styczników są chronione przed negatywnym wpływem środowiska, a także dysponują zintegrowanym obwodem zabezpieczającym przed otwierającymi przepięciami. Urządzenia te można podłączać do PROFIBUS-DP lub AS-Interface.

Możliwości wykorzystania

Zastosowanie styczników działających pod napięciem 24 V jest bardzo szerokie - począwszy od obiektów mieszkalnych, a skończywszy na zakładach przemysłowych. Produkty firmy Siemens wykorzystywane są przede wszystkim do obsługi aplikacji i tablic rozdzielczych. Modele kompaktowe bardzo dobrze sprawdzają się w ograniczonych pod względem dostępnego miejsca lokalizacjach, takich jak systemy grzewcze, pompy, wentylatory, klimatyzatory czy małe układy elektryczne. Styczniki możesz połączyć z dodatkowymi akcesoriami, które zwiększają ich funkcjonalność. Bloki styków pomocniczych pozwalają na podłączenie sygnalizatora, natomiast blokady zatrzaskowe skutecznie utrzymują stan mechaniczny łącznika. Celem wyłączenia lub włączenia urządzenia na podstawie wybranych poleceń możesz wykorzystać czasowy moduł elektryczny. Stycznik zwiększa swoją funkcjonalność także poprzez zastosowanie modułów blokad, przekaźników termobimetalowych czy ochronników przeciwprzepięciowych.

Obsługa

Ze względu na modułową budowę styczników Siemens komponenty te możesz łatwo dopasować do wymagań systemu. Za ich pomocą da się tworzyć układy zasilania, które optymalnie spełniają potrzeby użytkownika. Styczniki te są jednocześnie bardzo trwałe, dzięki czemu zachowują efektywność pracy i niezawodność łączenia nawet przy dużym obciążeniu oraz w różnych środowiskach. Urządzenia działające napięciem 24 V idealnie nadają się do tworzenia kompaktowych układów, co sprzyja oszczędności miejsca. Styczniki te są przy tym w dużym stopniu bezobsługowe. Ze względu na dostępność gotowych modułów okablowania poszczególne elementy układu możesz szybko i łatwo połączyć z termicznym przekaźnikiem przeciążeniowym czy wyłącznikiem silnikowym. Z systemem sprawnie współpracują również inne akcesoria, w tym diody, warystory czy styki pomocnicze.

Okablowanie automatyki przemysłowej

Dlaczego warto wybrać styczniki Siemens 24 V - 3RT2017-1BB42 oraz 3RT2025-1AC20?

3RT2017-1BB42 oraz 3RT2025-1AC20 to styczniki Siemens 24 V dostępne w Magsteronie, które należą do serii SIRIUS 3RT20. Pierwszy z nich to model 3-biegunowy NO o mocy 5,5 kW w rozmiarze S00, natomiast drugi to wariant 3-biegunowy 1NO+1NC o mocy 7,5 kW z obudową S0. Oba urządzenia znacząco optymalizują dostępność miejsca w szafach sterowniczych, ponieważ pozwalają na bezproblemowe rozmieszczenie obwodów ochronnych czy bloków styków pomocniczych. Styczniki te współpracują z wieloma akcesoriami, które tworzą kompletny system modułowy w automatyce łączeniowej. Za ich pośrednictwem można realizować różne operacje związane z przełączaniem, rozruchem, ochroną czy monitorowaniem urządzeń.

Parametry techniczne

Oba oferowane w Magsteronie styczniki 3RT20 są urządzeniami kompaktowymi, które posiadają obudowę o szerokości zaledwie kilkudziesięciu milimetrów. Rozwiązanie to pozwala na bezproblemowe przełączenie jednostek o większej mocy. Ze względu na dostępność różnych modułów przyłączeniowych, do urządzeń da się łatwo zainstalować podajniki obciążenia. Dla styczników SIRIUS 3RT20 przystosowane zostały różne styki pomocnicze, a także ograniczniki przepięć dla zwiększenia niezawodności oraz wydajności całego systemu. Jedynie modele o wielkości S0 mogą być zasilane napięciem AC oraz DC. Urządzenia z serii 3RT20 da się rozbudować o dodatkowe bloki styków pomocniczych, których liczba wynosi maksymalnie 3. Budowa styczników jest asymetryczna. Przy użyciu styków 2-biegunowych bocznych należy je zainstalować po jednym z lewej oraz prawej strony.

Zalety

Oferowane w Magsteronie styczniki 24 V charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą. W połączeniu z dużą wytrzymałością takie rozwiązanie zapewnia komfortową i długą eksploatację bez awarii. Przyczynia się to również do minimalizacji kosztów aparatury oraz zmniejszenia wydatków na ewentualne naprawy. Urządzenia zachowują kompatybilność nawet w przypadku wyższych mocy, dzięki czemu cały system łączeniowy można łatwo rozbudować. Styczniki mogą być montowane tyłem do siebie w obszarach o temperaturze do 60 stopni Celsjusza, bez ryzyka pogorszenia parametrów znamionowych. Elementy montażowe i styki pomocnicze umieszczane są na specjalnych złączach, a obramowanie pozbawione jest okablowania. Montaż i demontaż styczników odbywa się bez wykorzystani narzędzi, co ogranicza czas instalacji oraz usprawnia obsługę serwisową.

Zabezpieczenia

Możliwość podłączenia elektronicznych przekaźników przeciążeniowych oraz termicznych sprawia, że styczniki są bardzo dobrze zabezpieczone przed przeciążeniami. W przypadku modeli S00 podłączenie ograniczników przepięć odbywa się obok bloku styków pomocniczych. W stycznikach o rozmiarach S0 element ten należy zamontować od strony przedniej. Wszystkie urządzenia Siemens z tej kategorii zostały wielokrotnie przetestowane, dzięki czemu producent zapewnia o ich odporności podczas pracy w niesprzyjających środowiskach. W obszarach niestandardowych zaleca się jednak sprawdzenie informacji dotyczących ograniczeń w zakresie zabezpieczeń, a także zastosowanie dodatkowych form ochrony. Zapraszamy do skorzystania z asortymentu naszego sklepu Magsteron, gdzie dostępnych jest wiele styczników 24 V firmy Siemens.