Stycznik Siemens Sirius

Stycznik Siemens Sirius

19.04.2021 296

Stycznik Siemens Sirius to wysokiej klasy elektryczny łącznik mechanizmowy, przeznaczony do wielu zastosowań w technice łączeniowej. Komponenty te służą do włączania, wyłączania oraz przewodzenia prądu - zarówno przy dużych przeciążeniach, jak i w neutralnych warunkach pracy obwodu. Styczniki marki Siemens z rodziny Sirius znaleźć można w ofercie sklepu internetowego Magsteron.

Czym jest stycznik Siemens Sirius?

Stycznik Siemens Sirius to wyjątkowo trwały, a przy tym niezawodnie działający element instalacji. Do charakterystycznych cech produktów z tej rodziny należą kompaktowe wymiary oraz niska waga. Styczniki zbudowane są z nieruchomego rdzenia, podstawy izolacyjnej oraz cewki, a także ruchomej zwory elektromagnesu z ruchomymi i nieruchomymi stykami oraz stykami zwiernymi i rozwieranymi. umieszczonymi w pomocniczych torach prądowych. W ich konstrukcji znajdują się ponadto komory gaszeniowe łuku elektrycznego, a za docisk styków odpowiadają sprężyny stykowe.

Specyfikacja

Styczniki z rodziny Sirius dostępne są w aż 7 wielkościach, co sprzyja elastyczności pod względem możliwości ich zastosowania. Wszystkie elementy modularne da się ustawić w praktycznie dowolnej kolejności, ponieważ są do siebie optymalnie przystosowane. Nieskomplikowane okablowanie pozwala na łatwe przeprowadzenie montażu, a także szybkie uruchomienie sprzętu. W rodzinie Sirius znaleźć można styczniki w wariancie z zaciskami śrubowymi, oczkowymi oraz sprężynowymi. Wszystkie elementy systemu są odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe, a zintegrowany obwód zabezpieczający chroni przed przepięciami otwierającymi. Styczniki pozwalają na połączenie do AS-Interface lub PROFIBUS-DP.

Zastosowanie

Styczniki oferowane wykorzystywane są zarówno w warunkach przemysłowych, jak i domach mieszkalnych. Ich zastosowanie pozwala na obsługę tablic rozdzielczych i aplikacji w biurach czy mieszkaniach. Łączniki te użytkować można w obszarach o ograniczonej przestrzeni, w prostych układach elektrycznych, systemach grzewczych, klimatyzatorach, wentylatorach czy pompach. Zakres zastosowań styczników zwiększają specjalne akcesoria. Za pomocą bloków styków pomocniczych podłączyć można sygnalizator, a do utrzymania stanu łącznika służą mechaniczne blokady zatrzaskowe. Aby włączyć lub wyłączyć pracę urządzenia na podstawie zadanych wytycznych, zastosować można elektroniczny moduł czasowy. Funkcjonalność stycznika wzbogacają też ochronniki przeciwprzepięciowe, przekaźniki termobimetalowe czy moduły blokad mechanicznych.

Zalety

Produkty z rodziny Sirius posiadają modularną budowę, co pozwala na ich łatwe dopasowanie względem siebie. Specyficzna struktura pozwala na przygotowanie układów zasilania, które będą optymalnie spełniać wymagania użytkowników. Styczniki te cechuje wysoka trwałość przy dużej obciążalności, co przekłada się na niezawodne załączanie w różnych warunkach środowiskowych. Produkty Siemens z tej kategorii pozwalają na tworzenie bardzo kompaktowych układów zasilania, dzięki czemu zyskać można znaczną oszczędność miejsca. Zwarta zabudowa styczników podnosi ich niezawodność, a jednocześnie zapewnia pełną bezobsługowość. Gotowe moduły okablowania pozwalają na szybkie i łatwe połączenie styczników z wyłącznikiem silnikowym oraz termicznym przekaźnikiem przeciążeniowym. Do systemu można łatwo dopasować pomocnicze styki, warystory, diody oraz inne akcesoria.

sterowniki

Czym się wyróżnia seria Siemens 3RT20?

Siemens 3RT20 to seria styczników z rodziny Sirius, których zastosowanie może znacząco zoptymalizować wykorzystanie miejsca w szafach sterowniczych. Łączniki te pozwalają na łatwe rozmieszczenie bloków styków pomocniczych i obwodów ochronnych. W serii dostępne są wszystkie niezbędne elementy systemu modułowego, dzięki którym przeprowadzać można zadania związane z rozruchem, przełączaniem, nadzorem i ochroną urządzeń.

Parametry

Styczniki z tej serii to wyjątkowo kompaktowe urządzenia, które mają zaledwie 45 mm szerokości. Ograniczona obudowa pozwala na wygodne przełączanie silników elektrycznych o większej mocy. Modele o rozmiarze ramy S00 mogą współpracować z silnikami do 7,5 kW, a te w obudowie S0 - z silnikami do 18,5 kW. Dostępne są również moduły przyłączeniowe, umożliwiające szybką i łatwą instalację podajników obciążenia. W zależności od potrzeb, dostępne są styczniki z tradycyjnymi zaciskami śrubowymi, z zaciskami sprężynowymi lub z zaciskami do podłączenia pierścieniowych końcówek kablowych. Do modeli 3RT20 firmy Siemens dokupić można szeroką gamę styków pomocniczych, takich jak 4NO, 4NC, 1NO, 1NC, 1NO + 1NC czy 2NO. Z urządzeniem zastosować da się również ograniczniki przepięć z diodą LED lub bez, aby poprawić wydajność systemu i zwiększyć jego niezawodność. Urządzenia występują w wersjach ze stałym lub zmiennym napięciem zasilania. Styczniki o wielkości S0 można zasilać napięciem zarówno AC, jak i DC.

Obsługa

Wszystkie styczniki z serii cechuje cicha praca. Ich wysoka wytrzymałość zapewnia długie okresy eksploatacji między przeglądami, oszczędność na zakupie części zamiennych oraz zminimalizowanie kosztów całej aparatury. Urządzenia są ze sobą kompatybilne nawet przy wyższych mocach, co pozwala na łatwą rozbudowę. W środowiskach do 60 stopni Celsjusza, styczniki można montować tyłem do siebie bez obniżania parametrów znamionowych. Istnieje możliwość stosowania ich również w wyższych temperaturach. Nie bez znaczenia pozostają styki pomocnicze i elementy montażowe umieszczane na złączach, a także schematyczne obramowanie bez okablowania. Beznarzędziowy montaż i demontaż styczników skracają czas instalacji do minimum, a także ułatwia obsługę. Wszystkie styczniki z serii rozbudować można o bloki styków pomocniczych, a ich maksymalna liczba wynosi 3. Ze względu na asymetryczną budowę, w przypadku stosowania bocznych styków 2-biegunowych należy zamontować po jednym bloku z prawej i lewej strony.

Zabezpieczenia

Do styczników z tej serii podłączyć można elektroniczne przekaźniki przeciążeniowe lub przekaźniki termiczne, co pozwala na uzyskanie ochrony przed przeciążeniami. W modelach S00, ograniczniki przepięć podłączane są obok bloku styków pomocniczych. W przypadku wielkości S0, element ten montowany jest z przodu. Wszystkie styczniki zostały dokładnie przetestowane, a także wykazują odporność na pracę w trudnych warunkach. W przypadku zastosowania w środowisku odbiegającym od typowego standardu przemysłowego, zaleca się pozyskanie informacji na temat ewentualnych ograniczeń oraz wykorzystanie dodatkowych środków ochronnych. Wszystkie styczniki z serii posiadają zabezpieczenia przed dotykiem, zgodne z normą EN 50274. W przypadku urządzeń z zaciskami oczkowymi o stopniu ochrony IP20, należy dodatkowo zastosować osłonę przyłączy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie znaleźć można modele z serii 3RT20 oraz inne styczniki marki Siemens.