Stycznik ze stykami pomocniczymi

Stycznik ze stykami pomocniczymi

19.12.2023 95

Stycznik ze stykami pomocniczymi znajduje szerokie zastosowanie w łączeniu różnych obwodów głównych ze szczególnym wskazaniem na obwody silnoprądowe w rodzaju silników elektrycznych, transformatorów, wentylatorów, pomp czy grzałek elektrycznych. Jego funkcjami bardzo często można sterować zdalnie, co ma znaczenie zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Styki spełniają rolę podobną do styków głównych, przekazując sygnały po wysterowaniu cewki.

Czym odznacza się stycznik ze stykami pomocniczymi?

Stycznik ze stykami pomocniczymi możesz zamówić w naszym sklepie internetowym Magsteron, gdzie oferujemy wiele produktów różnych cenionych marek. Urządzenia te na szeroką skalę wykorzystywane są w układach sterowania, zapewniając bezproblemową pracę sieci elektrycznej. Styki pomocnicze mają niewielkie rozmiary i występują w wersjach NO lub NC. Te pierwsze załączają, a drugie rozłączają się razem ze stykami głównymi urządzenia. Ich podstawowym zadaniem jest przekazywanie informacji o pracy odbiornika, a także blokowanie załączeń innego stycznika, samo-podtrzymywanie działania czy obsługa sterowania kaskadowego.

Najważniejsze funkcje

Styki pomocnicze umożliwiają poprawne i bezawaryjne przewodzenie prądu, niezależnie od warunków pracy czy obecnych przeciążeń. Za ich pomocą eksploatowany układ może działać w pełni prawidłowo. Zależnie od modelu, urządzenia wyposażone w zestaw dodatkowych styków bardzo często umożliwiają intuicyjną sygnalizację pracy odbiornika - np. za pomocą odpowiedniej lampki. Produkty te znajdują również zastosowanie w celach informacyjnych. Ich możliwości i funkcje w dużej mierze zależą od specyfikacji technicznej, a także docelowego zastosowania. Obecnie na szeroką skalę wykorzystywane są chociażby modele ze stykami, które odpowiadają za blokowanie oraz wyłączanie obwodu sterowania.

Zalety produktu

Oferowane przez nas styczniki o takiej budowie posiadają wiele zalet. Większość urządzeń tego typu odznacza się bardzo solidną obudową i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co podnosi bezpieczeństwo eksploatacji oraz ogólną wytrzymałość, niezawodność i żywotność urządzeń. Poszczególne modele odznaczają się też zróżnicowanymi parametrami, chociażby w zakresie poziomu mocy i napięcia czy rozmiarów konstrukcji. Z tego względu produkt można optymalnie dobrać do docelowych zastosowań. Urządzenia tego typu są również proste w obsłudze, a ponadto bezproblemowe w konserwacji. Odpowiednia konstrukcja styków pomocniczych gwarantuje szybką sygnalizację wszelkich zakłóceń napięcia, co umożliwia eliminację nieprawidłowości w bardzo krótkim czasie. Duża zaletą jest też dostępność modeli przeznaczonych do montażu razem z wyłącznikami nadprądowymi, które również oferujemy w naszym sklepie. Nasza oferta jest niezwykle bogata i kompleksowa, a w jej skład wchodzą ponadto falowniki, konwertery, panele HMI, czujniki, przekaźniki czy złącza. Proponujemy produkty tylko od sprawdzonych producentów, takich jak Omron, Mitsubishi, F&F czy Schneider Electric.

Jakie zastosowanie posiada stycznik ze stykami pomocniczymi?

Stycznik ze stykami pomocniczymi jest bardzo uniwersalnym i praktycznym przyrządem, który znajduje szerokie zastosowanie w automatyce i procesach sterowniczych. Urządzenia te sprawdzają się w wielu różnych aplikacjach. Modele wyposażone w zestaw styków są szeroko wykorzystywane w licznych branżach, gdzie służą do sterowania silnikami, zaworami, sprzęgłami czy urządzeniami grzewczymi. Oferowane przez nas produkty tego typu można też z powodzeniem zastosować w procesach ukierunkowanych na sterowanie sygnalizacją czy powielanie sygnałów.

Przełączanie i sterowanie

Modele wyposażone w tego rodzaju styki bardzo dobrze nadają się do współpracy ze stosunkowo niewielkimi obciążeniami, dzięki czemu sprawdzają się w roli urządzeń sterujących dla obwodów prądu stałego lub zmiennego o zróżnicowanych parametrach. Odpowiednie zestawienie styków NO i NC daje wyjątkowo szerokie możliwości zastosowań, a możliwość dodania kolejnych biegów dodatkowo je podnosi. W tym celu należy zainstalować dodatkowy blok styków pomocniczych. Sama instalacja najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych złączy śrubowych, co gwarantuje łatwy, szybki i bezpieczny montaż. W naszym sklepie oferujemy styczniki marki Siemens, a także inne produkty tej firmy stosowane w automatyce - np. programowalne sterowniki logiczne PLC, zasilacze, komputery przemysłowe czy softstarty.

Rodzaje

Poszczególne modele ze stykami pomocniczymi różnią się między sobą wieloma różnymi cechami konstrukcyjnymi. Zależnie od wariantu, urządzenie może posiadać styki czołowe mocowane od góry oraz styki boczne, instalowane po stronie lewej lub prawej. Niektóre urządzenia mogą być dodatkowo rozbudowywane. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wymagania dotyczące warunków otoczenia podczas pracy, a także inne parametry. Znaczenie ma chociażby moc zamykania i trzymania cewki elektromagnesu, napięcie zasilania, ilość szacowanych cykli operacyjnych czy wytrzymałość na napięcie udarowe i wstrząsy. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej kompleksowej oferty.