TP2200 Comfort

TP2200 Comfort

23.01.2024 61

TP2200 Comfort to rozbudowany technologicznie interfejs operatorski w systemie automatyki SIMATIC, opracowany i rozwijany przez cenioną markę Siemens. Panel w tej wersji odznacza się zaawansowaną konstrukcją, przez co z powodzeniem funkcjonuje w obiektach przemysłowych jako element do wizualizacji i obsługi maszyn czy procesów. Urządzenie zapewnia bardzo dużą efektywność komunikacji między operatorem a dostępnym wyposażeniem, co przekłada się na szybką i sprawną pracę w systemie automatyzacji.

Jak jest skonstruowany panel HMI Siemens TP2200 Comfort w wersji 6AV2124-0XC02-0AX0?

Siemens TP2200 Comfort to seria obejmująca kilka różnych modeli HMI, a do najpopularniejszych należy dostępny w naszym sklepie Magsteron wariant 6AV2124-0XC02-0AX0. Urządzenie o tym numerze katalogowym posiada duży, panoramiczny ekran dotykowy o przekątnej sięgającej aż 22 cali. Wyświetlacz cechuje się rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli, natomiast ilość prezentowanych kolorów wynosi 16 milionów. Ekran otrzymał ponadto podświetlenie, które można regulować w zakresie od 0 do 100%. Interfejs jest przystosowany do montażu poziomego lub pionowego, z czego maksymalny kąt nachylenia przy braku wentylacji zewnętrznej może wynieść dopuszczalnie 35 stopni. W naszej ofercie dostępne są urządzenia tej cenionej marki również z serii 70, 170, 270, MP 270 czy MP 370, a także panele HMI firmy Omron i Weintek.

Parametry i dane

Napięcie zasilania tego modelu HMI odznacza się wartością znamionową na poziomie 24 V DC, z kolei moc sięga 53 W przy 2,2 A pobieranego prądu. Interfejs bazuje na zintegrowanym procesorze w wersji X86, a także posiada 24 MB pamięci na dane użytkownika. Panel wyposażono w kilka portów komunikacyjnych, takich jak 1x RS-485, 1x mini-USB, 2x USB 2.0, 2x Ethernet z przełącznikiem oraz 2 gniazda na karty SD. Urządzenie współpracuje z licznymi sieciami przemysłowymi, obsługując protokoły MPI, PROFINET-I/O, PROFIBUS, MODBUS, TCP/TIP, Ethernet/IP, DHCP, SNMP, LLDP, DCP, IIRT czy MPR. Do konfiguracji interfejsu SIMATIC służy środowisko inżynieryjne WinCC V11 SP2 Comfort bądź też nowsza wersja tego oprogramowania na platformie TIA Portal.

Specyfikacja techniczna

Panel operatorski w tej edycji z powodzeniem działa w zróżnicowanych środowiskach przemysłowych, co potwierdza zgodność z wymaganiami normy EN 55 011 czy też przyznanie certyfikatów KC, CE, cULus i RCM. Dużą zaletą modelu marki Siemens jest solidna obudowa z aluminium, która odznacza się stopniem ochrony IP20 z tyłu oraz IP65 z przodu. Urządzenie działa w temperaturze otoczenia od 0 do +45 stopni Celsjusza, natomiast maksymalna wilgotność względna to 90% bez kondensacji. Na wyposażeniu interfejsu znajdują się funkcje wskazywania wiadomości, rejestrowania alarmów, zarządzania recepturami czy prezentowania wartości procesowych. Panel bazuje na systemie operacyjnym Windows CE. Waga produktu to około 7,1 kg, z kolei jego wymiary sięgają 380 mm wysokości, 75 mm głębokości i 560 mm szerokości.

Kiedy warto wybrać panel TP2200 Comfort PRO w wersji 6AV2124-0XC24-0AX0, 6AV2124-0XC24-0BX0 lub 6AV2124-0XC24-1AX0 w wersji PRO?

6AV2124-0XC24-0AX0, 6AV2124-0XC24-0BX0 i 6AV2124-0XC24-1AX0 to numery katalogowe paneli operatorskich TP2200 Comfort w wersji PRO. Modele w takim wykonaniu charakteryzują się podwyższoną trwałością i wytrzymałością na oddziaływanie czynników zewnętrznych, co osiągnięto dzięki zastosowaniu wzmocnionej obudowy ze szklanym frontem. Interfejsy PRO sprawdzają się w najbardziej wymagających środowiskach pracy narażonych na występowanie zapylania, wstrząsów czy wilgoci. Pod kątem innych parametrów, panele tego typu nie odbiegają znacząco od standardowych modeli HMI z serii Comfort. W naszym asortymencie dostępne są również inne komponenty automatyki przemysłowej – falowniki, czujniki, liczniki, zasilacze, przekaźniki, serwowzmacniacze, zadajniki czy konwertery.

Oszczędność energii

Panele operatorskie Siemens w tej konfiguracji posiadają funkcję nadzoru aktywnego, która w znacznym stopniu optymalizuje poziom zużycia energii. Rozwiązanie to pozwala na zainicjowanie centralnego odłączania ekranu HMI w przypadku przerw od pracy, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Urządzenie korzysta ze specjalnego protokołu PROFIenergy, który gwarantuje wysoki stopień kontroli nad energią pobieraną przez poszczególne elementy systemu automatyki. Panel pozwala na podłączenie indywidualne różnych komponentów obsługowych, a także kompletnych linii użytkowanych w zakładzie. Koordynacja przełączania przyczynia się do poprawy niezawodności pracy układu, a zarazem zapewnia skuteczną ochronę całej instalacji przy jednocześnie małej ingerencji w system przemysłowy.

Bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo pracy paneli wynika z dostępności zaawansowanej diagnostyki, która jest możliwa bezpośrednio z poziomu HMI. W razie awarii czy utraty zasilania interfejs samodzielnie buforuje energię wystarczającą do kontynuowania pracy i zamknięcia procesów. Rozwiązanie to pozwala na zabezpieczenie i zarchiwizowanie danych, a także automatyczne tworzenie i przywracanie kopii zapasowych. Panel obsługuje ponadto narzędzia serwisowe w formie symulacyjnej. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Magsteron i nawiązania z nami kontaktu.