VIPA

VIPA

30.12.2021 147

VIPA to ceniony na rynku systemów automatyki producent, który posiada w swojej ofercie wiele funkcjonalnych urządzeń. Firma ta przynależy do japońskiego koncernu YASKAWA. Do szczególnie popularnych produktów tej marki należą modułowe sterowniki PLC, opracowywane na podstawie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz innowacyjnych metod produkcyjnych. Urządzenia tej firmy występują w różnych seriach, a wiele z nich znaleźć można w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron.

Czym wyróżniają się sterowniki VIPA 300S w technologii SPEED7 i co łączy je z PLC firmy Siemens?

VIPA 300S to sterowniki bazujące na nowoczesnej technologii SPEED7, należące do najszybszych urządzeń tego typu konfigurowanych za pomocą narzędzia STEP7. Modele z tej serii stanowią bardzo dobrą alternatywę dla konkurencyjnych produktów marki Siemens z serii S7-300, które są do nich podobne pod względem budowy. Niemałą zaletą jest fakt, że sterowniki 300S są kompatybilne z modułami rozszerzeń w systemie SIMATIC S7 i mogą być z nimi montowane na jednej szynie. Oba PLC są też programowane za pomocą tego samego narzędzia, czyli STEP7.

Szybkość i wydajność pracy

Jednostki centralne sterowników z tej serii wspierane są przez zintegrowany koprocesor, co znacząco podnosi wydajność pracy urządzeń. CPU występują w kilku wersjach, włącznie z modelami podstawowymi o określonej liczbie wejść i wyjść oraz bardziej zaawansowanymi wariantami obsługującymi magistralę SPEED-Bus, komunikację Ethernet czy interfejs Fieldbus Master. Duża wydajność i szybkość pracy sprawiają, że sterowniki te do minimum ograniczają czas cyklu. Podstawowe wersje jednostek centralnych dedykowane są przede wszystkim prostym i małym aplikacjom, w których kluczowe znaczenie ma niski koszt eksploatacji. Zaawansowane modele mają natomiast znacznie bogatszy zakres zastosowań.

Sprawna realizacja operacji

Sterowniki z tej serii wykorzystywane są zarówno w rozproszonych, jak i scentralizowanych układach sterowania. Urządzenia te działają na podstawie zasady zero-jedynkowej, a ich główną funkcją jest uruchamianie oraz wyłączanie różnych elementów wykonawczych maszyn i całych systemów. Sterowniki posiadają odpowiednią ilość układów wejściowych i wejściowych, które pozwalają na szybkie przekazanie danych dotyczących stanu obiektu oraz realizowanych czynności. Za zapisywanie oraz analizowanie informacji odpowiada szybki mikroprocesor, a poszczególne polecenia weryfikowane są w kolejności określonej w programie. Dane układów odczytuje system operacyjny, który odpowiada za sterowania elementami wykonawczymi maszyny.

Duża pamięć i zaawansowane możliwości komunikacyjne

Jednostki centralne korzystające z technologii SPEED7 dysponują wbudowaną pamięcią na program oraz dane. CPU nie wymaga do pracy dodatkowej karty pamięci, jednak można ją zastosować do powiększenia pamięci roboczej. W zależności od modelu sterownika obsługiwane są karty o pojemności do nawet 8 MB. Za pomocą dedykowanych kart Memory Configuration Card, można również archiwizować dane oraz program. Sterowniki z tej serii mają też wyjątkowo duże możliwości komunikacyjne. Wszystkie CPU zapewniają wsparcie dla komunikacji PG/OP przez złącze Ethernet, a modele bardziej zaawansowane dodatkowo dysponują zintegrowanym procesorem komunikacyjnym Ethernet CP343. Zaletą tego systemu jest bezpośrednia współpraca z kompaktowymi jednostkami centralnymi, które posiadają wbudowane wyjścia i wejścia.

Wnętrze urządzenia automatyki przemysłowej

CPU VIPA 313SC, 314, 315SB - którą jednostkę centralną sterownika warto wybrać?

VIPA 313SC, 314, 315SB to jednostki centralne dla tego sterownika, które znaleźć można w ofercie Magsteronu. CPU jest najważniejszym elementem PLC, ponieważ odpowiada za realizowanie, regulowanie i kontrolowanie procesów w systemie automatyki. Poszczególne jednostki centralne mają różną wydajność i pamięć, a także odznaczają się modułową budową. Oferowane przez nas modele da się dzięki temu rozbudować o dodatkowe moduły wejść i wyjść, moduły komunikacyjne oraz moduły funkcyjne. Wszystkie jednostki wyróżniają się też szybkim czasem reakcji i odpowiednio zoptymalizowanym systemem przetwarzania informacji, co w połączeniu z elastycznością konfiguracji znacząco zwiększa możliwości zastosowań.

Jednostka centralna CPU 313SC

CPU 313SC jest jednostką centralną z serii 300S, która opiera swoje działanie na technologii SPEED7. Urządzenie posiada zintegrowaną pamięć RAM z funkcją podtrzymywania bateryjnego, wbudowanymi 24 wejściami i 16 wyjściami cyfrowymi oraz 4 wejściami i 2 wyjściami analogowymi. Pamięć robocza tego modelu wynosi od 256 do 1024 KB, z możliwością rozszerzenia za pomocą standardowej karty MMC w slocie. Jednostka wyposażona została w czujnik temperatury AI PT100 z przednim connectorem, a także interfejsy MOdbus, Ethernet PG/OP, RS485, RJ45 oraz STX/ETX. CPU posiada diody statusu LED oraz zintegrowany zegar czasu rzeczywistego.

Jednostka centralna CPU 314SC

CPU 314SC również należy do serii VIPA 300S i bazuje na szybkiej technologii SPEED7. Jednostka ta dysponuje wbudowaną pamięcią roboczą od 512 do 2048 KB, a także posiada slot na karty MMC do rozbudowy pojemności. Urządzenie zasilane jest przez 24 V DC, a na jej wyposażeniu znajduje się zestaw 24 wejść i 16 wyjść cyfrowych, 5 wejść i 2 wyjścia cyfrowe, jeden czujnik Pt100, cztery szybkie liczniki oraz cztery kontrolery PWM. Dostępne interfejsy to PROFIBUS Master/Slave, MPI, USS Master, Modbus Master/Slave, PtP ASCII, RJ45, Ethernet PG/OP oraz STX/ETX 3964 R. Na wyposażeniu jednostki centralnej znajduje się również zegar czasu rzeczywistego.

Jednostka centralna CPU 315SB

Jednostka centralna 315SB jest bardziej zaawansowanym modelem z serii 300S, który również korzysta z systemu SPEED7. CPU zasilane przez 24 V DC posiada zegar czasu rzeczywistego oraz slot na karty MMC, natomiast wbudowana pamięć robocza wynosi od 1024 do 4096 KB. Urządzenie dysponuje interfejsem RJ45, Ethernet PG/OP, a także podwójnym RS486 do obsługi MPI, PROFIBUS Master/Slave, Modbus Master/Slave, USS Master, STX/ETX 3964 R oraz PTP ASCII. Okablowanie odbywa się przy wykorzystaniu sprężynowych połączeń ciśnieniowych, z całkowitą izolacją przy zmianie modułu. Od tylnej szyny zastosowano potencjalne oddzielenie wszystkich modułów.

Do czego służą moduły rozszerzeń VIPA SM321 oraz SM22?

VIPA SM321 oraz SM22 to moduły rozszerzeń dla sterowników PLC z serii S300, pozwalające na uzyskanie określonej liczby dodatkowych wejść i wyjść. Oba produkty zasilane są przez 24 V DC. Moduł SM321 ma 16 wejść cyfrowych, natomiast SM22 - 16 wyjść cyfrowych. W zależności od potrzeb, modułowy sterownik można swobodnie rozwijać o dodatkowe rozszerzenia. Do jednej jednostki CPU da się podłączyć nawet do 32 modułów. Rozwiązanie to podnosi funkcjonalność urządzenia, ponieważ zwiększa możliwości w zakresie sterowania. Zapraszamy do skorzystania z asortymentu naszego sklepu Magsteron, gdzie dostępnych jest wiele urządzeń tego producenta.