VIPA 300S. Poznaj zastosowanie

VIPA 300S. Poznaj zastosowanie

09.03.2020 586

VIPA 300S to seria modułowych sterowników uznanego na rynku producenta, który szczególną uwagę przywiązuje do wysokiej jakości stosowanych rozwiązań. Systemy te powstają w oparciu o innowacyjne metody produkcyjne, przeprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych procesów technologicznych. Produkty z serii 300S dedykowane różnorodnym aplikacjom znaleźć można w ofercie sklepu Magsteron. 


Sterownik PLC VIPA 300S

VIPA 300S to sterownik PLC zbudowany w technologii SPEED7-Technlogie. Za sprawą takiej konstrukcji, model ten pozostaje najszybszym sterownikiem programowalnym narzędziem STEP7. Pod względem budowy urządzenie przypomina ceniony model sterownika Simatic S7-300.

Zintegrowana pamięć

Jednostki CPU-SPEED7 posiadają zintegrowaną pamięć zarówno dla samego programu, jak i przechowywanych danych. Praca jednostki centralnej może się dzięki temu odbywać bez konieczności stosowania dodatkowej karty pamięci. W zależności od rodzaju CPU, jego pamięć roboczą powiększyć można o nawet 8 MB poprzez wykorzystanie karty pamięci MMC (MemoryConfigurationCard) VIPA. Karty te da się wykorzystać do archiwizacji programu oraz danych.

Komunikacja

W standardzie wszystkie jednostki centralne tego systemu posiadają złącze Ethernet do wspierania komunikacji PG/OP. Wyższe CPU wyposażone zostały natomiast w zintegrowany, szybki procesor komunikacyjny Ethernet CP343. System ten współpracuje ponadto z kompaktowymi jednostkami centralnymi SPPED7, posiadającymi zintegrowane wejścia i wyjścia. Możliwość rozbudowy pamięci i wysoka wydajność daje pewność swobodnego zastosowania sterownika do niemal każdej aplikacji.

Parametry techniczne

Sterownik wyposażony został w zegar czasu rzeczywistego. Urządzenie oferuje pełną rozszerzalność modułową, uwzględniającą nawet 32 modułów dla jednej jednostki centralnej. Model ten znajduje zastosowanie w układach zarówno rozproszonych, jak i scentralizowanych. Sterownik umożliwia stosowanie produktów VIPA oraz Siemens na wspólnej szynie, co podnosi jego uniwersalność.

Wtyczka Profibus VIPA

Zalety sterownik VIPA 300S

VIPA 300S należy do urządzeń, które doskonale sprawdzają się jako alternatywa produktów oferowanych przez markę Siemens. W obu przypadkach proces programowania wygląda bardzo podobnie. Sterowniki z serii 300S pozostają również w pełni kompatybilne z modułami dedykowanymi serii Simatic S7-300.

Rozbudowane możliwości

Sterowniki z serii 300S marki VIPA wyróżniają się maksymalną optymalizacją przetwarzania informacji i czasu reakcji urządzenia. Wynika to z zastosowania nowoczesnych, wydajnych procesów SPEED7. Modele należące do tej kategorii charakteryzują się też łatwością i elastycznością konfiguracji. Obecność różnych interfejsów komunikacyjnych daje możliwość uwzględnienia dodatkowych modułów w ramach jednego systemu. Kompatybilność z urządzeniami Simatic S7-300 gwarantuje natomiast jednolite metody programowania przy całkowitej zamienności obiektów należących do obu grup.

Opłacalna inwestycja

Inwestycja w sterownik z serii 300S nie wymaga zakupu nowego oprogramowania, wymiany magazynu czy szkolenia kadry. W porównaniu z produktami Simatic S7-300, urządzenia te są znacznie tańsze. Zastosowanie technologii SPEED7 daje gwarancję podwyższonej wydajności urządzenia. Sterownik dysponuje zintegrowanym procesorem komunikacyjnym EtherCAT, który obecnie staje się standardem w urządzeniach wykonawczych. Przy stosowaniu narzędzi inżynieryjnych uzyskać można pomoc techniczną od producenta. W standardzie produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją.

Sterownik 313SC – 313-5BF23 z serii 300S

VIPA CPU 313SC - 313-5BF23 to jeden z produktów renomowanej marki VIPA, należącej do japońskiego koncernu YASKAWA. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło marce zdobyć uznanie wśród wielu klientów, którzy zdecydowali się przenieść swoją działalność na system 300S. Sterownik ten z powodzeniem sprawdza się w realizacji zarówno średnich, jak i zaawansowanych aplikacji.

Jednostki centralne

Jednostki centralne odpowiadają za kontrolowanie i regulowanie procesów instalacji przemysłowych. Każda aplikacja wymaga dobrania CPU przy uwzględnieniu zapotrzebowania na pamięć oraz wymaganej wydajności. Jednostkę centralną sterownika rozszerzyć można o moduły funkcyjne i I/O, a także odpowiednie procesory komunikacyjne. CPU systemu 300S pozostają w pełni kompatybilne z oprogramowanie STEP7 marki Siemens.

Współpraca z technologią SPEED7

W technologii SPEED7 jednostkę centralną wspiera koprocesor. Integracja ta sprawia, że system 300S należy do najwydajniejszych rozwiązań stosowanych w automatyce przemysłowej. Wysokie zróżnicowanie pod względem dostępnych wersji CPU powoduje, że sterownik ten dopasować można do wymogów praktycznie każdej aplikacji. Dotyczy to zarówno wersji podstawowych z modułami I/O, jak i rozbudowanych obsługujących komunikację Ethernet, magistralę SPEED-Bus czy interfejs fieldbus master.

Wysoka wydajność

Jednostki systemu 300S firmy VIPA charakteryzują się dużą wydajnością. W praktyce oznacza to możliwość ograniczenia do minimum czasu cyklu, a tym samym znacznie szersze zastosowanie sterownika. Wersje podstawowe systemu bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych aplikacji, gdzie istotną kwestią pozostaje koszt uruchomienia.

Zastosowanie PLC VIPA 300S

VIPA 300S to sterownik działający na zasadzie zero-jedynkowej. Podobnie jak w przypadku innych PLC, jego zadaniem jest włączanie i wyłączanie poszczególnych elementów wykonawczych urządzenia lub maszyny. Odpowiednia ilość układów wyjściowych i wejściowych pozwala na dostarczenie informacji o stanie obiektu oraz zadawanej czynności. Za analizę i zapis informacji odpowiada mikroprocesor. Weryfikacja poleceń odbywa się w kolejności, zgodnie z którą zapisane zostały w programie. System operacyjny odczytuje następnie dane układów wyjściowych i steruje elementami wykonawczymi danego urządzenia.

Sterownik modułowy PLC

Sterownik modułowy VIPA może być swobodnie konfigurowany poprzez zastosowanie dodatkowych modułów. W zależności od potrzeb układu sterowania, poszczególne elementy da się dowolnie łączyć, rozszerzać i modyfikować. Dodatkowy moduł dołączany jest do sterownika, co pozwala na poszerzenie jego funkcji. Modułowość daje możliwość sterowania złożonymi procesami produkcyjnymi, przyspiesza przetwarzanie złożonych algorytmów i zwiększa pamięć danych.

W ofercie Magsteron

VIPA CPU 313SC - 313-5BF23 to sterowniki o dużej mocy obliczeniowej i szerokiej funkcjonalności. Urządzenia z serii 300S w bardzo rozległym zakresie wykorzystać można do sterowania pracą maszyn technologicznych. Dużym atutem systemu pozostaje jego modułowość, zapewniająca szerokie możliwości rozbudowy i uniwersalnego zastosowania. Sterowniki firmy VIPA z serii 300S znaleźć można w asortymencie Magsteronu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w tym zakresie.