Wyłącznik krańcowy

Wyłącznik krańcowy

21.02.2024 33

Wyłącznik krańcowy jest elektromechanicznym przełącznikiem, który znajduje szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej i domowej. Praca tego urządzenia ulega wyzwoleniu po przyłożeniu siły zewnętrznej, co ma na celu wykrycie fizycznej obecności konkretnego obiektu w systemie. Wyłączniki takie sprawdzają się zarówno w układach bezpieczeństwa, jak i instalacjach inicjujących określone działania oraz zarządzających zakresami ruchu.

Jak działa wyłącznik krańcowy?

Wyłącznik krańcowy to specyficzne urządzenie, którego działanie opiera się na określonej kombinacji mechanizmów mechanicznych i elektrycznych. Przełączniki tego typu znajdziesz w naszym sklepie internetowym Magsteron. Ich głównym zadaniem jest rozpoznawanie określonych stanów i położeń innych komponentów systemu. Ich aktywacja następuje w momencie osiągnięcia docelowej pozycji przez układ mechaniczny, co prowadzi do ustanowienia lub przerwania połączenia elektrycznego. W naszej ofercie dostępne są także inne komponenty automatyki przemysłowej, takie jak: falowniki, sterowniki PLC, panele HMI, zasilacze, czujniki, przekaźniki czy złącza. Zachęcamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą.

Specyfika pracy

Na budowę takiego urządzenia składa się przede wszystkim mechaniczny siłownik, który współpracuje z elementem elektrycznym. W momencie styku obiektu fizycznego z przełącznika i jego przesunięcia na wybraną odległość, następuje zadziałanie wyłącznika elektrycznego. Ruch siłownika doprowadza wówczas do zwarcia lub rozwarcia styków krańcówki, które mogą mieć różną konfigurację. Wyłącznik wykorzystuje specyficzną aktywność mechaniczną siłownika, aby kontrolować stan styków elektrycznych. W przeciwieństwie do czujnika zbliżeniowego, produkty tego typ wymagają bezpośredniego kontaktu z wybranym obiektem. Z te względu są prostsze w konfiguracji i bezpieczniejsze, a ich styki cechują się podwyższoną wytrzymałością elektryczną. Z tego względu mogą sprawnie przełączać prąd o większej wartości niż czujniki zbliżeniowe.

Możliwości wykorzystania

Urządzenia tego typu występują w kilku rodzajach, które różnią się konstrukcją i zastosowaniem. Do najczęściej spotykanych należą modele dźwigniowe, trzpieniowe, rolkowe i sprężynowe. Niektóre krańcówki korzystają z jednego typu konstrukcji, podczas gdy inne mogą bazować na kombinacji kilku z nich. Do takich urządzeń należą chociażby wyłączniki z dźwignią rolkową. Poszczególne modele różnią się również konfiguracją styków, które mogą być np. normalnie otwarte lub zamknięte bądź też łączyć w sobie oba układy styków. Produkty tego typu są stosowane w wielu różnych urządzeniach i maszynach, takich jak chociażby bramy, drzwi, podnośniki, przenośniki taśmowe, żurawie, prasy, układy pakujące, obwody zabezpieczeń czy windy towarowe i osobowe.

Dlaczego warto wybrać wyłącznik krańcowy marki Siemens?

Wyłącznik krańcowy marki Siemens to wyjątkowo precyzyjne urządzenie do wykrywania sekwencji ruchu w instalacjach i maszynach. Urządzenia z tej kategorii zaliczają się do systemu techniki łączeniowej SIRIUS, który obejmuje wiele praktycznych przyrządów i komponentów. W naszym sklepie znajdziesz modele idealnie przystosowane do wykrywania i monitorowania położenia, a także ograniczania ruchu wybranych elementów. Krańcówki od tego producenta z powodzeniem sprawdzają się też w obwodach bezpieczeństwa zgodnych z najważniejszymi normami. W naszym sklepie oferujemy także inne urządzenia marki Siemens, np. sterowniki, panele operatorskie, zasilacze, softstarty czy przemysłowe komputery.

Nowoczesna konstrukcja

Wyłączniki SIRIUS są wyjątkowo nowoczesne, co wynika z ich kompaktowej budowy modułowej oraz prostoty podłączenia. Ich montaż zapewnia oszczędność czasu i elastyczność. Obudowy można połączyć z dowolnym mechanizmem napędowym, a poszczególne modele są dostępne jako kompletne jednostki. System taki składa się z podstawowego wyłącznika i elementu ruchomego w wybranym rozmiarze. Modułowa konstrukcja ułatwia dobór rozwiązania optymalnego do potrzeb aplikacji, a także gwarantuje krótki i łatwy montaż wtykowy. Firma Siemens posiada w ofercie liczne wersje krańcówek z ograniczoną ilością typów łożysk do obudów i mechanizmów napędowych, co pozostaje nie bez wpływu na uniwersalność. Dużą zaletą jest możliwość obrotu każdego mechanizmu wokół osi co kilkadziesiąt stopni. Trzpienie zaokrąglone i rolkowe są dostępne z uniwersalnym przekrojem, co podnosi zakres tolerancji na etapie przełączania.

Zalety korzystania z urządzenia

Poszczególne urządzenia są opcjonalnie dostępne w obudowach ze wskaźnikiem sygnalizacyjnym LED. Na wyposażeniu każdego modelu znajduje się zintegrowana membrana, która zapewnia wysokie bezpieczeństwo funkcjonalne w trudnych środowiskach. Istotnym atutem pozostają wymienne bloki stykowe. W przypadku modeli ze złączem AS-Interface, niezbędna elektronika jest zintegrowana w obudowie i nie wymaga zastosowania dodatkowego adaptera. Urządzenia są też dostępne w wersjach obudowy dostosowanych do konkretnych warunków otoczenia. Za pomocą bloków stykowych optymalnie dopasowanych do konkretnego celu możesz wykonywać różne zadania sterujące. Dostępnych jest wiele różnych wariantów siłowników dostosowanych do konfiguracji mechanicznej ruchomych części maszyny. Wymiary, punkty mocowania i właściwości urządzeń są w dużej mierze zgodne z normami EN 50041 lub EN 50047. Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszej oferty.