Wyłącznik silnikowy. Wyjaśniamy, jak działa

Wyłącznik silnikowy. Wyjaśniamy, jak działa

17.06.2021 175

Wyłącznik silnikowy to urządzenie pozwalające na łączenie obwodów prądowych, a także ich rozłączanie. Spełnia funkcję ochronną, zabezpieczając jednostkę przed uszkodzeniami pod wpływem przeciążenia, utraty fazy, zwarcia czy zablokowania rozruchu. Wyłączniki tego typu należą do osprzętu techniki łączeniowej, a ich produkcją znajduje się wiele cenionych marek. Urządzenia te znaleźć można w ofercie Magsteronu.

W jaki sposób działa wyłącznik silnikowy i jakie ma zastosowanie?

Wyłącznik silnikowy odpowiada za ochronę silnika elektrycznego. Jego działanie opiera się na odcinaniu zasilania w odpowiednim momencie, a tym samym zabezpieczaniu mechanizmu przed uszkodzeniami w przypadku wystąpienia różnych nieprawidłowości. Urządzenie tego typu zawsze powinno być prawidłowo dobrane do parametrów jednostki. W powszechnym zastosowaniu wykorzystuje się wyłączniki jednofazowe oraz trójfazowe. Osprzęt techniki łączeniowej z tej kategorii sprawdza się przede wszystkim w przypadku silników elektrycznych o stosunkowo niedużej mocy.

Specyfika pracy wyłącznika

Zasada działania wyłącznika nie jest szczególnie skomplikowana. Urządzenia te charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji, który mierzy się w milisekundach. Na wyposażaniu tego rodzaju osprzętu znajduje się wyzwalacz termiczny, odpowiadający za ochronę przed uszkodzeniami na skutek przeciążeń. Jego zadaniem jest odpowiednio szybka reakcja oraz zabezpieczenie uzwojenia, na skutek odcięcia zasilania po rozpoznaniu niewłaściwych parametrów. Wyłącznik sprawdzi się np. w przypadku wystąpienia w obwodzie instalacji napięcia prądu, które jest wyższe od prądu znamionowego. Urządzenie może wówczas ochronić elementy jednostki przed oddziaływaniem wysokiej temperatury. Ważnym komponentem wyłącznika jest również wyzwalacz elektromagnetyczny, odpowiadający za ochronę przed zwarciami. Odpowiada on za ochronę silnika po wystąpieniu zwarcia w obwodzie, np. na skutek zetknięcia się przewodu fazowego i przewodu neutralnego.

Możliwości wykorzystania

Wyłączniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w ochronie silników przed prądem zwarciowym i przeciążeniowym. Standardowe systemy zabezpieczeń zintegrowane z jednostkami działają efektywnie jedynie wówczas, gdy w obwodzie płynie prąd znamionowy. Z pomocą wyłącznika silnik można włączyć lub wyłączyć ręcznie, błyskawicznie reagując na niepożądane stany pracy i szybko odcinając zasilanie. Większość jednostek elektrycznych da się uruchomić bez zastosowania takiego zabezpieczenia, jednak stanowi ono najlepszą formę ochrony przed niewłaściwymi parametrami prądu. Wyłącznik warto wykorzystać zwłaszcza wówczas, gdy silnik wymaga do rozruchu dużej mocy. Urządzenia te mogą współpracować z jednostkami działającymi w niekorzystnych warunkach środowiskowych, w których występuje duże ryzyko zaniku fazy, zwarcia czy przepięcia.

Dlaczego warto wybrać wyłącznik silnikowy Siemens 3RV2011-1AA10 oraz co wyróżnia model 3RV2021-4EA10?

3RV2011-1AA10 to wyłącznik silnikowy Siemens z serii SIRIUS. Model ten charakteryzuje się standardową zdolnością łączeniową, dzięki czemu z powodzeniem można wykorzystać go w wielu systemach automatyzacji, elektryfikacji czy digitalizacji. Do jego zalet należy kompaktowa budowa w rozmiarze S00, pozwalająca na bezproblemowe użytkowanie w różnych środowiskach. Dostępny w sklepie Magsteron wyłącznik marki Siemens skutecznie chroni jednostkę przed uszkodzeniami na skutek zwarcia, przeciążenia czy zablokowania rozruchu, a także pozwala na wygodne odłączanie od sieci przy pracach realizowanych w rozdzielni. Model ten sprawdzi się również w ręcznym załączaniu odbiorników przy niedużej gęstości łączeń.

Parametry techniczne

Oferowany przez nas wyłącznik posiada trzy bieguny, które mocowane są za pomocą zacisków śrubowych. Konstrukcja tego modelu gwarantuje łatwy i szybki montaż, a także bardzo dobre parametry elektryczne i mechaniczne pracy układu. Urządzenie jest w stanie efektywnie działać z silnikami o mocy 0,55 kW, a jego znamionowa zwarciowa zdolność łączeniowa lcu przy 400 V AC wynosi 100 kA. Wyłącznik ten dysponuje wyzwalaczem przeciążeniowym, którego zakres nastawy to od 1,1 A do 1,6 A. Z uwagi na niski stopień ochrony IP20, zaleca się stosowanie tego urządzenia w obszarach nienarażonych na oddziaływanie pyłów, kurzu, palnych gazów oraz substancji toksycznych.

Mężczyzna przy włącznikach silnikowych

Model 3RV2021-4EA10?

Wyłącznik silnikowy Siemens 3RV2021-4EA10 to nowoczesny produkt aparatury łączeniowej z serii SIRIUS. Urządzenie to zaprojektowane zostało w oparciu o innowacyjne rozwiązania technologiczne, co przekłada się na jego bardzo dobre parametry techniczne. Oferowany przez nas model posiada kompaktową obudowę w rozmiarze S00 i cechuje się dużą uniwersalnością, dzięki czemu może być zastosowany do silników różnego typu.

Parametry techniczne

Dostępne w sklepie Magsteron urządzenie działa w zakresie ustawienia prądu od 30 do 36 A. Wyłącznik posiada 3 bieguny, a jego maksymalne napięcie przełączające wynosi 690 V AC. Montaż przekaźnika odbywa się poprzez mocowanie i przekręcanie, za pomocą dołączonych złączy śrubowych. Wyłącznik ten może efektywnie pracować w temperaturze z zakresu od -20 do +40 stopni Celsjusza, a jego stopień ochrony to IP20. Wymiary urządzenia wynoszą 97 mm głębokości, 45 mm szerokości oraz 97 mm wysokości.

Jakie zalety posiada wyłącznik silnikowy Schneider GV2ME21?

GV2ME21 to wyłącznik silnikowy Schneider, należący do gamy produktów TeSys. Urządzenie to zapewnia niezawodne, kompaktowe oraz wydajne rozwiązania dla ochrony przed przeciążeniami i zwarciami, izolacji oraz ręcznego wyłączania i załączania jednostek. Oferowany przez nas model należy do serii TeSys GV i jest wyłącznikiem termomagnetycznym, który stanowi skuteczne zabezpieczenie dla pracy silnika. Urządzenie da się łatwo zintegrować z innymi urządzeniami, a także zastosować dodatkowe akcesoria podnoszące funkcjonalność.

Parametry techniczne

Dostępny w sklepie Magsteron wyłącznik posiada trzy bieguny, działa z prądem przemiennym AC i cechuje się częstotliwością sieciową 5060 Hz. Urządzenie mocowane jest na symetrycznej szynie DIN 35 mm, za pośrednictwem panelu przykręcanego. Model ten może efektywnie pracować w dowolnym położeniu, a do jego sterowania służy przycisk. Urządzenie posiada 89 mm wysokości, 45 mm szerokości i 78,5 mm głębokości, a jego masa to 0,26 kg. Wyłącznik charakteryzuje się stopniem ochrony IP20, natomiast temperatura jego pracy wynosi od -20 do +60 stopni Celsjusza.

W ofercie Magsteronu

Wyłączniki silnikowe Siemens i Schneider znaleźć można w naszym asortymencie. Urządzenia tych marek stanowi gwarancję efektywnej pracy, bezproblemowego działania oraz wysokiej skuteczności. Oferujemy szeroki wybór produktów osprzętu techniki łączeniowej, które znacząco ułatwiają załączanie, zabezpieczanie oraz uruchamianie silników elektrycznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem wyłączników, a także zachęcamy do zadawania pytań na temat specyfikacji poszczególnych modeli.