Zasilacze przemysłowe

Zasilacze przemysłowe

22.02.2024 57

Zasilacze przemysłowe zapewniają efektywną, wydajną i bezawaryjną pracę specjalistycznych systemów przemysłowych. Urządzenia te znacząco różnią się od standardowych modeli domowych. Produkt o takim zastosowaniu jest wyposażony w liczne zabezpieczenia, które gwarantują maksymalną ochronę przed trudnymi warunkami środowiskowymi. Modele przemysłowe są także optymalnie przystosowane do długotrwałej, bardzo często nieprzerwanej eksploatacji skomplikowanych systemów.

Czym są zasilacze przemysłowe?

Zasilacze przemysłowe są nowocześnie zaprojektowanymi urządzeniami elektrycznymi, które w obrębie wybranej mocy przekształcają jeden rodzaj energii elektrycznej w drugi. Z reguły obsługują one sieciowe napięcie przemienne AC i przetwarzają je na napięcie stałe DC. Wiele zaawansowanych technologicznie zasilaczy tego typu oferuje nasz sklep internetowy Magsteron, gdzie znajdziesz produkty sprawdzonych marek o napięciu 5 V, 12 V, 15 V, 24 V i 48 V. Do najważniejszych parametrów takiego urządzenia należą jego znamionowe napięcie wejściowe, a także napięcie wyjściowe oraz moc wyjściowa.

Specyfika pracy

Źródło napięcia jest niezbędne w praktycznie każdej instalacji, z której korzysta automatyka przemysłowa. Za bezawaryjną pracę urządzeń takiego systemu w dużej mierze odpowiada właśnie trafnie dobrany zasilacz. W warunkach przemysłowych nie sprawdzają się modele przeznaczone do użytku domowego. W takim środowisku konieczne jest bowiem zastosowanie urządzenia o odpowiednio wysokim stopniu ochrony IP, a także zwiększonej wytrzymałości na trudne warunki otoczenia – w tym duże wahania temperatury, oddziaływanie szkodliwych związków i substancji, czy też dynamiczne zmiany napięcia wejściowego. Wszystkie te czynniki mają wpływ na funkcjonowanie sterowników, falowników czy innych sprzętów przemysłowych, które także oferujemy w naszym sklepie internetowym.

Najważniejsze rodzaje

Urządzenia o takim zastosowaniu mogą znacząco różnić się konstrukcją. Do często wybieranych należą modele buforowe, których zadaniem jest podtrzymanie zasilania w razie utraty sieciowego źródła napięcia. Zasilacz taki utrzymuje ciągłość pracy systemu przemysłowego, a także zabezpiecza go przed awariami. O czasie utrzymania nieprzerwanej pracy urządzenia decyduje przede wszystkim pojemność akumulatora. Obecnie dużą popularnością cieszą się także przemysłowe modele impulsowe. W tym przypadku urządzenie korzysta z przetwornic, które przełączają napięcie z dużą częstotliwością. Posiada także kondensatory odpowiedzialne za wygładzenie i wyrównanie wartości szczytowych. Zasilacz korzysta z modulacji napięcia, co podnosi sprawność układu. Do zalet modeli impulsowych należą ich nieduże gabaryty w stosunku do osiąganej mocy, a także szeroki zakres obsługiwanych napięć wejściowych.

Jak wybrać najlepsze zasilacze przemysłowe?

Zasilacze przemysłowe muszą być zgodne z obowiązującymi normami EN, UL czy IEC, które dotyczą chociażby oznaczeń określających wartości znamionowe napięcia wejściowego wybranego modelu. Nie bez znaczenia pozostaje także prąd pobierany z sieci pod konkretnym napięciem wejściowym, o czym informacja musi się znaleźć na tabliczce. Producent ma ponadto obowiązek przedstawienia danych dotyczących maksymalnego i minimalnego napięcia wejściowego, a także wskazania ograniczeń związanych z wahaniami napięcia na wejściu. W naszym sklepie dostępne są także inne komponenty automatyki przemysłowej, m.in. złącza, przekaźniki, czujniki, panele HMI, styczniki czy konwertery wielu cenionych producentów.

Moc znamionowa i sprawność

Moc znamionowa jest parametrem, który informuje o możliwościach urządzenia pod kątem dostarczenia energii w sposób ciągły przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej wydajności. W przypadku zastosowań przemysłowych, optymalnym rozwiązaniem będzie uwzględnienie zapasu około 10-15% mocy na podstawie obliczeń łącznego poboru mocy przez poszczególne obsługiwane urządzenia. W ten sposób można zabezpieczyć się przed ryzykiem wyłączenia maszyn przemysłowych pod wpływem maksymalnego obciążenia. Innym ważnym parametrem jest sprawność urządzenia. Wartość ta powinna być odpowiednio wysoka, aby urządzenie charakteryzowało się niskimi stratami mocy pobieranej z sieci. Im lepsza sprawność, tym większa oszczędność energetyczna i niższa temperatura wewnątrz obudowy. Nowoczesne zasilacze cechują się sprawnością do 90% dla układów 1-fazowych i nawet 94% dla układów 3-fazowych.

Temperatura robocza i zabezpieczenia

Urządzenia tego typu różnią się również dopuszczalnym zakresem temperatury otoczenia, w którym mogą prawidłowo pracować. Zbyt duże ciepło obniża sprawność urządzenia, a także zwiększa ryzyko uszkodzeń układów elektronicznych. Z tego względu zakres temperatury zawsze powinien być optymalnie dopasowany do wymagań instalacji, o czym informacje zawsze znajdują się w specyfikacji technicznej wybranego modelu. Warto też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu produktu, w tym ochronie przed przeciążeniami czy impulsami prądu na wyjściu. Obecnie produkowane modele korzystają z wielu innowacyjnych technologii, które ograniczają ryzyko uszkodzeń, przegrzania czy utrudnionego rozruchu. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty zasilaczy i zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem.