Zegar sterujący programowalny

Zegar sterujący programowalny

23.03.2023 77

Zegar sterujący programowalny to urządzenie stosowane w instalacjach automatyki, pozwalające na czasowe kontrolowanie pracy różnych odbiorników elektrycznych. Zależnie od ustawień, może ono podawać lub odcinać zasilanie oraz doprowadzać w ten sposób do uruchamiania albo wyłączania wyposażenia. Zegary tego typu mogą różnić się możliwościami programowania, metodą montażu, liczbą obsługiwanych kanałów czy sposobem zmiany ustawień.

Czym się charakteryzuje zegar sterujący programowalny?

Zegar sterujący programowalny pracuje w cyklach ustawionych ręcznie przez użytkownika. Wiele urządzeń takich jak przekaźniki czasowe możesz znaleźć w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron. Zależnie od modelu zegar pozwala na ustawienie cyklu rocznego, miesięcznego lub tygodniowego. Istnieją też modele przeznaczone do sterowania odbiornikami w sposób zależny od czasu astronomicznego, czyli pory wschodu i zachodu słońca w danej lokalizacji. Niektóre urządzenia posiadają obie te funkcje, czyli możliwość programowania różnych cykli oraz korzystanie z wbudowanego zegara astronomicznego.

Sposób programowania i liczba kanałów

Większość zegarów tego typu możesz programować za pomocą przycisków, które znajdują się na obudowie. Niektóre modele dostępne w naszym asortymencie pozwalają też na sterowanie ich pracą za pośrednictwem aplikacji mobilnej wykorzystującej komunikację bezprzewodową Wi-Fi czy NFC. Zegary mogą być też programowane komputerem po podłączeniu odpowiedniego przewodu. Większość modeli sterujących posiada jeden kanał, co pozwala na sterowanie jednym odbiornikiem – na przykład pojedynczym obwodem elektrycznym lub urządzeniem. Niektóre modele są też wyposażone w dwa kanały, a więc mogą niezależnie kontrolować działanie dwóch odbiorników.

Dodatkowe funkcjonalności

W zależności od modelu zegary programowalne mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności. Niektóre pozwalają na automatyczną zmianę czasu z letniego na zimowy, a także odwrotnie. Do praktycznych rozwiązań należy możliwość przywrócenia pamięci stanu po zaniku zasilania bądź też po prostu podtrzymania ustawień i działania. W tym drugim przypadku zegar musi być wyposażony we wbudowaną baterię do zasilania awaryjnego. Niektóre modele pozwalają na pracę w kilku trybach, czyli ręcznym, półautomatycznym oraz automatycznym. Zegary astronomiczne dodatkowo mogą pozwalać na zaprogramowanie przerwy nocnej. Takie funkcje posiadają chociażby urządzenia firmy F&F. W naszym sklepie znajdziesz również inne produkty tej marki, w tym nowoczesne przekaźniki.

Różne tryby programowania

Zależenie od wybranego trybu pracy konfiguracja takiego zegara wymaga ustalenia punktów programowych dla załączania i wyłączania urządzeń. Aby skonfigurować sterowanie, wystarczy po prostu ustalić odpowiednią datę i godzinę. W przypadku stosowania zegara astronomicznego, możesz nawet określić konkretną lokalizację poprzez podanie strefy czasowej i współrzędnych geograficznych. W zależności od modelu urządzenie może też pozwalać na przyporządkowanie danych odpowiednich dla danego miasta. Nowoczesne zegary możesz również skonfigurować pod względem przyspieszenia lub opóźnienia załączania i wyłączania urządzeń. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz wiele innych produktów dedykowanych automatyce przemysłowej i domowej, takich jak m.in. wysokiej jakości czujniki.

Jak wybrać zegar sterujący programowalny?

Zegar sterujący programowalny może być optymalnie przystosowany do potrzeb użytkownika. Modele astronomiczne najczęściej wykorzystywane są do kontroli czasu pracy systemów zewnętrznych, na przykład oświetleniowych. Odbiorniki mogą być dzięki temu uruchamiane i wyłączne zależnie od pór wschodu i zachodu słońca. Zegary te służą też do sterowania wyposażeniem w zależności od taryfy dostawcy prądu, co pozwala na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Modele programowalne z opcją ustawienia cykli doskonale sprawdzają się w układach automatyki przemysłowej, pozwalając na efektywne kontrolowanie czasu pracy maszyn. Warto stosować je w połączeniu z oferowanymi przez nas sterownikami PLC.

Rodzaj montażu

Zegary sterujące najczęściej montowane są na szynie DIN lub w puszce elektrycznej bądź też są bezpośrednio podłączane do gniazdka. To ostatnie rozwiązanie zwykle stosowane jest wówczas, gdy sterowania wymaga pojedynczy odbiornik zasilany z sieci. Urządzenia takie są stosunkowo proste i przypominają zwykłe adaptery sieciowe wyposażone w przyciski i wyświetlacz. Programowanie może się odbywać interfejsem lub zdalnie. Zegary montowane na szynie DIN stosowane są w rozdzielnicach elektrycznych, pozwalając przy tym na wygodną instalację oraz szybką zmianę ustawień w razie potrzeby. Modele dopuszkowe zapewniają natomiast możliwość dyskretnego ukrycia urządzenia, nie utrudniając przy tym dostępu do niego. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej oferty.