Siemens 300

Siemens 300

13.02.2024 28

Siemens 300 to jeden z najpopularniejszych sterowników logicznych tej firmy, zaliczany do rodziny urządzeń SIMATIC S7. Modele z tej serii są na szeroką skalę wykorzystywane w automatyce przemysłowej, zapewniając wsparcie przy pracy maszyn, obsłudze procesów technologicznych czy zarządzaniu liniami technologicznymi. Sterownik S7-300 posiada modułową architekturę, co znacząco podnosi możliwości jego indywidualnej konfiguracji oraz rozbudowy o dodatkowe moduły czy inne usprawnienia.

Jak działa sterownik Siemens SIMATIC S7-300?

Sterownik Siemens SIMATIC S7-300 opiera się przede wszystkim na jednostce centralnej CPU, która może posiadać różne parametry. Wiele modeli PLC z tej serii oferuje nasz sklep internetowy Magsteron. Urządzenia z serii S7-300 pozwalają na tworzenie układów sterowania o strukturze zarówno autonomicznej, jak i rozproszonej. Z tego względu z powodzeniem sprawdzają się w wielu zastosowaniach, ze szczególnym wskazaniem na przemysł, branżę chemiczną, branżę spożywczą, segment motoryzacyjny czy automatykę budynkową. Sterowniki SIMATIC w tej wersji są zgodne z licznymi standardami komunikacyjnymi i protokołami sieciowymi, a ich programowanie jest wyjątkowo intuicyjne. W naszym asortymencie dostępne są również sterowniki z serii S7-1200, S7-200, S7-1500, S7-400 czy LOGO!, a także urządzenia marki Omron, Mitsubishi czy VIPA.

Nowoczesna konstrukcja

Na kompletną konstrukcję sterownika z tej serii składa się jednostka centralna CPU z procesorem, zasilacz oraz zestaw modułów rozszerzających - np. komunikacyjnych, funkcyjnych czy zawierających dodatkowe wejścia i wyjścia analogowe lub cyfrowe. Dużą zaletą jest możliwość dołączania tych komponentów w praktycznie dowolnej konfiguracji. Jednostki centralne od wersji 314 mogą obsłużyć do 32 modułów, z czego bezpośrednie jest możliwe dołączenie do maksymalnie 8 modułów. Proces rozszerzania CPU odbywa się za pomocą specjalnego interfejsu, a do mocowania służy odpowiednia szyna montażowa. Taka konstrukcja gwarantuje właściwą kompatybilność elektromagnetyczną, a zarazem zapewnia prawidłowe ekranowanie dla magistrali komunikacyjnej. W naszym sklepie internetowym oferujemy również inne produkty tego producenta, włącznie ze zróżnicowanymi panelami operatorskimi HMI SIMATIC wielu generacji, falownikami, stycznikami, komputerami przemysłowymi czy softstartami.

Intuicyjne programowanie

S7-300 jest systemem wyjątkowo intuicyjnym w programowaniu. Tworzenie programów realizowanych przez sterownik odbywa się za pomocą narzędzia STEP7 w środowisku projektowym TIA Portal. Oprogramowanie to zapewnia dostęp do wielu funkcji związanych z obsługą PLC, w tym pod kątem komunikacji, testowania czy diagnostyki. Do zarządzania wybranymi aplikacjami służy specjalna platforma SIMATIC Manager. Za pomocą pakietu narzędziowego można łatwo operować poszczególnymi funkcjami sterownika logicznego, a także kompleksowo realizować każdy program. Projekty tworzone są na podstawie konfiguracji sprzętowej oraz działają w oparciu o odpowiedni algorytm sterowania. W ich przebiegu można też zawrzeć końcową diagnostykę, a nawet zaplanować serwisowanie PLC. Sterownik może być programowany również z wykorzystaniem pakietów narzędziowych. Same projekty powstają przy użyciu popularnych języków, takich jak SCL, GRAPH czy SFC.

Jak wybrać sterownik Siemens SIMATIC S7-300?

Siemens SIMATIC S7-300 występuje w wielu różnych odsłonach konfiguracyjnych. Podstawę stanowi jednostka centralna, która jest dostępna w kilku standardowych wersjach. Zależnie od wariantu, CPU może posiadać określone interfejsy komunikacyjne oraz opcjonalnie zapewniać obsługę trybu izochronicznego. Jednostki centralne z tej serii są bardzo kompaktowe, a także dysponują wejściami i wyjściami analogowymi czy binarnymi. W rodzinie S7-300 dostępne są także CPU w wykonaniu fail-safe, które znajdują zastosowanie w obwodach bezpieczeństwa. Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na pojemność pamięci.

Obsługiwane protokoły komunikacyjne

Jednym z najważniejszych parametrów tego sterownika jest dostępność określonych interfejsów komunikacyjnych. Modele z serii S7-300 działają jako element systemu rozproszonego, dlatego obsługują komunikację w wielu standardach. Jako podstawowa sieć służy przemysłowy Ethernet, który gwarantuje bezproblemową współpracę w systemach lokalnych i obiektowych. Sterowniki z tej rodziny są zgodne również z siecią PROFINET, wykorzystywaną przede wszystkim do komunikacji na poszczególnych poziomach układu automatyki przemysłowej w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza przy integracji standardów IT pod kątem przesyłania danych z cyklem deterministycznym czy stałym, w tym poprzez obsługę systemów Motion Control. Oferowane przez nas modele S7-300 obsługują ponadto sieć PROFIBUS. Jako standard ściśle przemysłowy, pozwala ona na efektywną komunikację sterownika z urządzeniami wejściowymi i wyjściowymi. Na uwagę zasługuje również obsługa protokołu AS-Interface, czyli sieci do komunikacji z elementami wykonawczymi i czujnikami. PLC możesz też wykorzystać do komunikacji punkt-punkt, która sprawdzi się w zarządzaniu niestandardowymi protokołami danych. Zapraszamy do kontaktu i wybrania naszej oferty sterowników Siemens.