Siemens S7 300 – najważniejsze informacje dotyczące sterownika

Siemens S7 300 – najważniejsze informacje dotyczące sterownika

23.08.2019 25244

Siemens S7 300 to najpopularniejszy w Polsce programowalny sterownik logiczny. Znacząco ułatwia sterowanie obiektami technologicznymi i liniami produkcyjnymi, a także usprawnia proces automatyzacji maszyn. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktową tego modelu sterownika Simatic w sklepie Magsteron.

Sterownik Siemens S7 300

Siemens S7 300 to uniwersalna i nowoczesna platforma systemu automatyki. Pozwala na tworzenie układów sterowania o charakterze autonomicznym oraz rozproszonym, wykorzystujących sieci komunikacyjne. Dzięki dostępnym interfejsom komunikacyjnym, możliwe jest połączenie sterowników w spójny, zintegrowany oraz jednolity system sterowania produkcją. 

Budowa sterownika

Simatic S7 300 posiada modułową konstrukcję, która umożliwia swobodną realizację niemal każdego układu sterowania. Dodatkową zaletą jest fakt, że kolejność modułów w danej kasecie może być dowolna. W formie kompletnej, sterownik zbudowany jest z: modułu zasilacza procesora, CPU, modułów wejść/wyjść lub modułów funkcyjnych i komunikacyjnych. Komponenty S7 300 montuje się na montażowej szynie DIN, która dodatkowo zapewnia elektromagnetyczną kompatybilność oraz dedykowane magistrali komunikacyjnej ekranowanie.

 Jednostki centralne

Dostępnych jest kilka odmian jednostek centralnych dla modelu Simatic S7 300. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą zasobami komunikacyjnymi i wielkością pamięci, a także posiadaną mocą obliczeniową. Oferowane przez sklep Magsteron procesory CPU dają pełną swobodę użytkowania sterownika w różnych aplikacjach. Znajdują zastosowanie zarówno w złożonych procesach technologicznych, jak i stosunkowo prostych systemach. W wersji standardowej, jednostki CPU sterownika posiadają szerokość 40 mm. Występują w wariancie zwykłym oraz Fail-Safe. Wersja kompaktowa może posiadać szerokość 80-120 mm. Modele te dysponują wbudowanymi wejściami i wyjściami, w wersjach dwustanowych i analogowych. Posiadają też funkcje technologiczne, które upraszczają wykonanie nawet najbardziej złożonych procesów automatyki.

Sterowniki PLC

Moduły do sterownika Siemens S7 300

Sterownik wyposażany może być w odpowiednie moduły technologiczne o wyspecjalizowanym charakterze. Służą one m.in. do sterowania systemami zabezpieczeń czy napędami elektrycznymi. Większość dostępnych komponentów oferujemy w systemie gwarantującym odporność na trudne warunki środowiskowe oraz skrajne temperatury.

Moduły rozszerzeń

Kaseta centralna sterownika (CC) pozwala na umieszczenie maksymalnie 8 modułów. W przypadku konieczności użycia większej ich liczby, można zastosować kasety rozszerzające (EU). CPU jest w stanie obsługiwać 4 kasety liczące po 8 modułów, czyli łącznie 32 moduły. Aby zapewnić bezproblemową komunikację między wszystkimi kasetami, wykorzystuje się moduły interfejsowe - IM 365 lub IM 360/361. Od ich rodzaju uzależnione są odległości między kasetami, które maksymalnie mogą wynieść do 10 m. Moduły sygnałowe mogą być adresowane dowolnie. Z wyjątkiem starszych modeli, nie ma znaczenia umiejscowienie modułów względem jednostki CPU.

 Moduły funkcyjne

Dzięki szerokiej dostępności modułów, sterownik S7 300 pozwala na optymalne dostosowanie systemu automatyki do większości zadań i aplikacji. Poza standardowymi modułami wejścia i wyjścia, w sklepie Magsteron znaleźć można także inteligentne moduły funkcyjne. Umożliwiają one połączenia z sieciami przemysłowymi, z wykorzystaniem interfejsów i procesorów komunikacyjnych zintegrowanych z CPU. Moduły funkcyjne dysponują własnymi procesorami, dzięki czemu mogą przetwarzać programy w sposób niezależny od głównego procesora sterownika. Znajdują one zastosowanie w realizacji zadań technologicznych, które wymagają sporej dynamiki sterowania oraz niebagatelnej szybkości obliczeń.

Moduły komunikacyjne

Procesory komunikacyjne stosowane są do komunikacji S7-300 w różnych systemach i sieciach przemysłowych. Moduły komunikacyjne wykorzystuje się dodatkowo jako swobodnie programowalne porty szeregowe do komunikacji punkt-punkt z urządzeniami automatyki różnych producentów. W komplecie dostarczany jest kompletny pakiet konfiguracyjny. W bloku danych jednostki CPU przechowywane są niezbędne dane konfiguracyjne. Wymieniając moduł, użytkownik nie musi przeprowadzać konfiguracji nowego. Niezbędne dane przesyłane są z jednostki centralnej, bezpośrednio po uruchomieniu zasilania sterownika S7 300.

 Moduł wyjść binarnych - 6ES7322-1BH01-0AA0

Oferowany przez Magsteron 6ES7322-1BH01-0AA0 to przykładowy moduł wyjść binarnych. Posiada 16 wyjść, izolowanych elektrycznie w grupie po 8 pozycji. Może być wykorzystywany do sterowania stycznikami DC, cewkami zaworów i lampami sygnalizacyjnymi. Model ten obsługuje tryb izochorniczny. Może być również używany z szybkimi licznikami (high-speed counters). W przypadku stosowania kontaktów mechanicznych do załączania zasilania 24V, w zależności od struktury obwodu wyjścia wystawią sygnał przez ok. 50 mikrosekund.

Akcesoria do sterowników Siemens S7 300

Obsługą Siemens S7 300 znacząco ułatwiają akcesoria dodatkowe. W sklepie Magsteron znajdą państwo m.in. adaptery, wtyczki, baterie, karty pamięci oraz wiele innych produktów usprawniających ogólną funkcjonalność sterownika.

  • PC adapter USB - 6GK1571-0BA00-0AA0 - to adapter USB, pozwalający na łatwe połączenie komputera PC lub laptopa ze sterownikiem Simatic. Urządzenie wykorzystuje interfejsy MPI oraz PROFIBIUS. Szybkość transmisji to od 9,6 kbit/s do nawet 12 Mbit/s. Adapter dostępny jest z kablem USB o długości 5 m. 6GK1571-0BA00-0AA0 jest kompatybilny z systemem Windows i posiada stopień ochrony IP20.
  • Karta pamięci MMC 64 KB - 6ES7953-8LF31-0AA0 - to uniwersalna mikro-karta pamięci, przeznaczona dla sterowników z rodziny Simatic S7. Posiada pamięć 64 KB. Może służyć jako nieulotna pamięć procesora. Pozwala na przechowywanie źródłowych plików opracowanego projektu systemu automatyki, włącznie z dokumentacją techniczną sterowanych urządzeń. Kartę MMC można wykorzystać także do aktualizacji systemu operacyjnego procesora, przechowywania receptur oraz pomiarów.
  • Bateria - 6ES7971-1AA00-0AA0 - jest to bateria litowa 3.6V, przeznaczoną do zasilania jednostek CPU Simatic S7300. Jej kompaktowe rozmiary pozwalają na swobodne podłączenie.
  • Wtyczka do sieci PROBIUS - 6ES7972-0BB52-0XA0 - umożliwia swobodne połączenie urządzeń do obiektów w sieci PROFIBIUS. Produkty marki Siemens zapewniają pełną kompatybilność sterowników PLC z serii Simatic. Wtyczka oferuje szybkość transferu danych z PROFIBIUS w granicach 9,6 kbit/s - 12 Mbit/s. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości plastiku i posiada stopień ochrony IP20.

Oferta Magsteron

W ofercie Magsteron znajdą Państwo wszystkie elementy niezbędne do zapewnienia pełnej funkcjonalności sterownika Simatic S7 300. Gwarantujemy kompatybilność i niezawodność oferowanych rozwiązań, które można swobodnie modyfikować w zależności od indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu.