Siemens SIMATIC. Poznaj urządzenia tego producenta

Siemens SIMATIC. Poznaj urządzenia tego producenta

25.05.2021 268

Siemens SIMATIC to rodzaj urządzeń przeznaczonych do tworzenia systemów automatyzujących procesy technologiczne oraz pracę maszyn produkcyjnych. Sterowniki z tej rodziny zostały po raz pierwszy wprowadzone na rynek w 1958 roku, a ich cechą charakterystyczną już wtedy była modułowa budowa. Z czasem system wzbogacony został o funkcje swobodnego programowania, a kolejne generacje zyskiwały coraz większe możliwości. Sterowniki z różnych serii SIMATIC znaleźć można w Magsteronie. 

Czym wyróżnia się system Siemens SIMATIC?

Siemens SIMATIC to sterowniki, które posiadają wiele charakterystycznych cech systemowych. Urządzenia te wyróżnia przede wszystkim modułowa budowa oraz możliwość zintegrowania środowiska inżynieryjnego. Interfejs i sekcje programu tworzone są modułowo, za pomocą bloków wielokrotnego użycia. Poszczególne moduły programów można wywoływać bezpośrednio w systemie automatyzacji, nawet podczas jego działania. W trakcie pracy systemu istnieje też możliwość poszerzania funkcjonalności sterownika. Do programowania służą dedykowane języki programowania, a także certyfikowane bloki kontroli ruchu.

Funkcje diagnostyczne

Cechą charakterystyczną sterowników SIMATIC są zintegrowane funkcje diagnostyczne, które pozwalają na utrzymanie podzespołów automatyki w pełnej sprawności. Do ich aktywacji służy środowisko SIMATIC STEP7. Informacje tekstowe można wyświetlać w pięciu różnych językach, na podstawie predefiniowanego okna podglądu komunikatów dla wizualizacji na panelach operatorskich HMI. Informacje diagnostyczne generowane mogą być automatycznie i posiadają określone stopnie dokładności.

Czym jest Siemens SIMATIC S5 i S7?

Siemens SIMATIC S5 i S7 to dwie różne serie sterowników tego producenta. S5 to seria sterowników, które trafiły na rynek w 1979 roku. W urządzeniach tych po raz pierwszy zastosowano możliwość programowania w trzech językach, czyli języku drabinkowym LAD, języku bloków logicznych FBD oraz na języku listy instrukcji STL. Sterowniki S5 występowały w kilku wariantach, z jednostkami CPU o różnej pamięci, szybkości i funkcjonalności. Niektóre z nich zapewniały redundantne działanie procesora, pozwalając tym samym na sterowanie o wysokiej niezawodności.

Budowa i zastosowanie

Każdy sterownik z serii S5 wyposażony jest w obudowę, zasilacz i płytę montażową z gniazdami, pozwalającymi na dołączanie różnych opcjonalnych modułów. Urządzenia te posiadają komunikację szeregową i Ethernet, a także cyfrowe i analogowe moduły wejść i wyjść, liczniki, dodatkowe moduły funkcyjne oraz inne wyspecjalizowane interfejsy. System automatyki bazujący na sterownikach S5 wykorzystywany był przede wszystkim do sterowania urządzeniami procesowymi oraz maszynami produkcyjnymi. Obecnie linia tych produktów nie jest już wspierana, w 2015 roku została całkowicie wycofana z produkcji. Komponenty zastępcze znaleźć można jedynie na rynku wtórnym.

Seria S7

Siemens SIMATIC S7 to seria sterowników, które zastąpiły produkty z linii S5. Po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1994 roku. Urządzenia te dostępne są w kilku klasach wydajności, takich jak S7-200, S7-300, S7-400, S7-1200 czy S7-1500. Wprowadzeniu tych sterowników SIMATIC towarzyszył rozwój nowego standardu sieci przemysłowej Profibus, a także zmiana podejścia do przemysłowego Ethernetu. Seria S7 pozwoliła na znaczące ułatwienie komunikacji między poszczególnymi urządzeniami automatyki, dzięki czemu ugruntowała pozycję Siemensa w branży automatyzacji.

Zalety

Urządzenia z serii S7 przyczyniają się do zwiększenia wydajności i produktywności systemu automatyki, a także znacząco ułatwiają jego modernizację. Elastyczne i nowoczesne rozwiązania w zakresie sterowania przyczyniają się do zwiększenia rentowności produkcji, zmniejszając jednocześnie ryzyko przestojów w pracy instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje ochrona inwestycji, która opiera się na koncepcji Totally Integrated Automotion. Zastosowanie sterowników SIMATIC z tej serii podnosi potencjał optymalizacji procesów, co przekłada się na większą wydajność pracy.

Trzy istotne elementy Siemens SIMATIC: ET 200SP, NET oraz panele HMI

Istotnymi elementami spod znaku Siemens SIMATIC są również: ET 200SP, NET oraz panele HMI. ET 200SP to rozproszone, wielofunkcyjne i modułowe systemy wejść i wyjść. Urządzenia te są optymalnie dostosowane do wymagań współczesnej automatyki, a do ich zalet należy możliwość zastosowania w szafach sterowniczych lub poza nimi. Stacje z tej serii występują w wersji przeznaczonej do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Nie bez znaczenia pozostają niewielkie rozmiary, utrzymywane nawet w mocno rozbudowanych konfiguracjach systemu.

Elektryka maszyn produkcyjnych

Funkcjonalności ET 200SP

ET 200SP pozwala na kompleksowe łączenie sygnałów procesowych ze sterownikiem centralnym, za pośrednictwem PROFINET. Urządzenie to przeznaczone jest do instalacji na standardowej szynie DIN. Jego najważniejszy element to moduł interfejsu, który odpowiada za komunikację ze sterownikami. Stacja SIMATIC z tej serii obsługuje do 64 modułów wejść i wyjść, podłączanych pasywnie oraz w dowolnej kombinacji. Na wyposażeniu znajduje się moduł terminatora, odpowiadający za dopełnienie całej struktury. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i posiada kompaktową budowę, dzięki czemu sprzyja oszczędności miejsca. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami, zapewnia większą wydajność i szybkość transmisji.

Co to jest SIMATIC NET?

SIMATIC NET to cyfrowy system komunikacji przemysłowej, zapewniającej efektywną, niezawodną i szybką wymianę danych w systemie automatyki. Obejmuje szereg różnych komponentów, które wspierają wiele popularnych rozwiązań sieciowych. Elementy tego systemu znajdują zastosowanie zarówno na małych liniach produkcyjnych, jak i w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz centralach firmowych.

Standardy komunikacyjne

W systemie występują różne standardy komunikacyjne. Należy do nich PROFINET, który pozwala na łatwą integrację automatyki przemysłowej, sterowanie napędami i komunikację. Na uwagę zasługuje też standard TNS, cechujący się równoległą transmisją wielu protokołów oraz możliwością obsługi w czasie rzeczywistym. Z systemem kompatybilny jest również PROFIBUS, przeznaczony do podłączania rozproszonych wejść i wyjść. Urządzenia SIMATIC współpracują także ze standardem AS-Interface, dedykowanym podłączaniu czujników i elementów wykonawczych automatyki. Na budowę sieci z wysokim stopniem integracji pozwala natomiast IO-Link.

Panel HMI

Siemens SIMATIC panel HMI to ważny element systemu automatyki przemysłowej, odpowiadający za uproszczenie komunikacji między operatorem i poszczególnymi urządzeniami. W ofercie marki znaleźć można modele zarówno z przyciskami, jak i dotykowe. Panele HMI z rodziny SIMATIC znacząco zwiększają wygodę integracji i obsługi, a elastyczne możliwości ich zastosowania wynikają z dostępności wielu serii produktowych - w tym Basic czy Comfort. Szeroki wybór urządzeń firmy Siemens znaleźć można w Magsteronie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, który obejmuje wiele przydatnych elementów systemu automatyki w oparciu o rozwiązania SIMATIC.