SIMATIC S7

SIMATIC S7

18.12.2021 351

SIMATIC S7 to programowalne sterowniki logiczne, których pierwsze serie trafiły do sprzedaży już w 1995 roku. Urządzenia produkowane przez firmę Siemens przeznaczone są do realizacji różnych procesów technologicznych, a także automatyzacji maszyn. Każda seria sterowników z serii S7 ma specyficzną budowę i specyfikację, co przekłada się na dużą różnorodność dostępnych funkcji oraz możliwych zastosowań. PLC firmy Siemens z rodziny SIMATIC znaleźć można w asortymencie sklepu Magsteron.

Czym charakteryzują się sterowniki SIMATIC S7, S7-200, S7-300 i S7-400?

SIMATIC S7, S7-200, S7-300 i S7-400 to jedne z najpopularniejszych sterowników firmy Siemens, a ich oznaczenia określają klasę wydajności. Wprowadzenie tych serii na rynek wiązało się z zastosowaniem nowego standardu magistrali PROFIBUS, a także unikalnym wykorzystaniem przemysłowego interfejsu Ethernet to komunikacji między poszczególnych urządzeń automatyki. Najpopularniejszym sterownikiem z tej trójki jest wariant 300, który umocnił pozycję firmy Siemens jako lidera w branży technologii automatyzacji. Urządzenia te należą do pierwszej generacji S7, zastąpionej następnie modelami 1200 oraz 1500.

Sterownik Siemens 200

Sterowniki S7 w tej odsłonie to stosunkowo proste urządzenia, wykorzystywane głównie w przepompowniach, oczyszczalniach ścieków oraz innych małych obiektach. Ich cechą jest brak ruchomych części mechanicznych oraz modułowa budowa jednostki centralnej, która może mieć określoną liczbę wejść i wyjść. CPU da się też rozbudować o moduły komunikacyjne, pozycjonowania czy modemowe. Maksymalnie do jednostek 224 i 226 da się podłączyć 7 modułów, natomiast do 222 maksymalnie 2. W przypadku CPU 221 funkcja rozszerzania nie jest dostępna. Sterowniki komunikują się za pośrednictwem AS-interface, Profibus-DB, Modbus RTU oraz Ethernet, a do ich programowania służy platforma STEP 7. Obecnie system ten nie jest już rozwijany, ale pozostaje dostępny w sprzedaży.

Sterownik Siemens 300

PLC S7 w tej odsłonie uważane są za najczęściej wykorzystywane sterowniki logiczne. Ich zastosowanie pozwala na automatyzację różnych maszyn, linii produkcyjnych czy obiektów technologicznych, włącznie z tworzeniem autonomicznych oraz rozproszonych układów sterowania. S7-300 zbudowany jest z CPU i zasilacza, a także dołączanych w dowolnej kolejności modułów rozszerzeń - np. komunikacyjnych, funkcyjnych czy wejść i wyjść. Od wersji 314, jednostki centralne mogą obsłużyć do 32 modułów. Rozszerzenia podłączane są poprzez interfejsy IM365 lub IM360/361, natomiast do montażu komponentów sterownika służy szyna DIN o odpowiedniej kompatybilności elektromagnetycznej. Sterowniki z tej serii są proste w konfiguracji i programowaniu, dzięki czemu obniżają wydatki związane z projektowaniem i obsługą układów.

Sterownik Siemens 400

400 to najbardziej wydajny sterownik pierwszej generacji S7, wykorzystywany do sterowania maszynami i procesami w praktycznie wszystkich dziedzinach przemysłu. Urządzenia te mają duże zasoby komunikacyjne, wysoką moc obliczeniową oraz sporą pamięć, dzięki czemu mogą posłużyć do tworzenia rozbudowanych układów sterowania. S7-400 to sterownik powszechnie stosowany w automatyce procesowej, spełniający funkcję systemu centralnego sterowania. Jego CPU ma modułową konstrukcję, a poszczególne elementy montowane są w kasecie rack z magistralą backplane. Rozwiązanie to pozwala na obsługę wielu procesów komunikacyjnych przez główną jednostkę, a także kontrolowanie niezależnych sieci przemysłowych i podzielenie systemu na odrębne podsystemy.

Urządzenia przemysłowe

Czym charakteryzują się sterowniki SIMATIC S7-1200 i S7-1500?

SIMATIC S7-1200 i S7-1500 to sterowniki nowszej generacji, które w zestawieniu z poprzednimi odsłonami mają bogatszy zakres funkcjonalności. Pierwsze z nich dedykowane są mniejszym aplikacjom, natomiast drugie bardziej rozbudowanym projektom. Obie serie bazują na modułowej konstrukcji, a także zapewniają znacząco usprawnioną komunikację z panelami operatorskimi HMI. Do ich cech charakterystycznych należy bardzo szybki transfer danych, przy jednoczesnym zachowaniu intuicyjności programowania. Sterowniki 1200 i 1500 pozwalają na wygodne zarządzanie zmiennymi, włącznie z obsługą jednokrotnej deklaracji dla części wizualizowanej oraz sterowanej.

Sterownik Siemens 1200

Sterownik S7 w tej odsłonie ma przejrzystą budowę jednostki centralnej. Po prawej stronie CPU znajdują się moduły wejść i wyjść cyfrowych oraz analogowych, a po prawej moduły komunikacyjne. Jednostki wyposażane są też w złącze do instalacji płytki sygnałowej. Poszczególne modele CPU różnią się rodzajem napięcia zasilającego, pojemnością pamięci czy liczbą zintegrowanych wyjść. S7-1200 ma też wbudowane funkcje sprzętowe do pomiarów, zliczania czy regulacji parametrów PID. Urządzenia te komunikują się łatwo z modemami GSM, komputerami osobistymi, napędami oraz czytnikami kodów kreskowych. Jednostki mają złącza komunikacyjne Profinet/Ethernet oraz RS-485/RS-232, zapewniając wsparcie dla wielu protokołów. Wszystkie moduły dla sterownika mają identyczne wymiary, co zwiększa wygodę montażową.

Sterownik Siemens 1500

S7-1500 ma ogromną moc obliczeniową, która gwarantuje wysoką wydajność nawet przy najbardziej wymagających aplikacjach. Sterownik ten uważany jest często za najszybszy na świecie, a jego dodatkową zaletą jest dostępność wielu funkcji technologicznych oraz komunikacyjnych. Urządzenia z tej serii zapewniają krótki czas odpowiedzi oraz przetwarzanie danych do nawet 1 ns, a także mają szybką magistralę backplane oraz interfejs PROFINET. Siemens 1500 wyróżnia się też rozbudowaną diagnostyką, która bazuje na spójnej sygnalizacji i jednolicie wyświetlanych komunikatach. Informacje o błędach mogą być prezentowane na urządzeniu HMI, w TIA Portal oraz web serwerze, a także na samym wyświetlaczu CPU. Wszystkie jednostki obsługują ponadto funkcję Trace.

Do czego służy SIMATIC S7 PLCSIM V15?

SIMATIC S7 PLCSIM V15 to specjalny symulator, który pozwala użytkownikowi na wirtualne przetestowanie napisanego wcześniej kodu dla programu. Jego zastosowanie nie wymaga korzystania z rzeczywistego sterownika PLC. Dodatek ten nie jest domyślnie zainstalowany w oprogramowaniu TIA Portal, dlatego konieczne jest jego zewnętrzne dołączenie. Do zalet tego rozwiązania należy prosta obsługa, która ogranicza się do przeniesienia ostatnio utworzonego programu do symulatora PLCSIM.

Symulator sterownika Siemens

Aby zaprogramować wirtualny sterownik, należy uruchomić symulator w oknie projektu. Praca z symulatorem PLCSIM odbywa się bez wykorzystania rzeczywistego sterownika, dlatego podczas jego działania nie może istnieć żadne sieciowe połączenie z fizycznym sprzętem. Jeżeli taka sytuacja występuje, w oprogramowaniu prezentowana jest informacja o konieczności zakończenia połączenia online z PLC. W tym samym czasie można symulować tylko jeden sterownik logiczny. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, gdzie dostępnych jest wiele sterowników S7 z różnych serii oraz dodatkowych akcesoriów.